1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Ukraynalı diplomattan Türkiye’ye çağrı: Hava sahasını kapatmalı

Son Dakika.. Dikkat! Ukraynalı diplomattan Türkiye’ye çağrı: Hava sahasını kapatmalı

featured

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Türkiye’nin izlediği siyaset tartışma konusu olmaya devam ediyor. İsminin açıklanmaması şartıyla Reuters’a konuşan Ukraynalı bir diplomat, Ukrayna’nın Türkiye ile çalışmaya devam ettiğini, fakat Türkiye-Rusya bağlantılarını de bir olgu olarak göz önünde bulundurduklarını kaydetti.

‘TÜRKİYE YAPTIRIMLARA KATILMALI’

Ukraynalı diplomat, Türkiye’ye hava alanını kapatma davetinde bulunarak “Türkiye yaptırımlara katılırsa seviniriz. Türkiye ile Rusya ortasındaki bağları anlıyoruz. Türkiye’yi eleştirmek yerine mümkün olduğunca onunla çalışıyoruz ve muhtemel olmayan bir şey talep etmiyoruz” tabirlerini kullandı.

Diplomat ayrıyeten, 29 Mart’ta Rus ve Ukraynalı heyetlerin İstanbul doruğunda bir ortaya gelindiğine atıf yaparak, “Türkiye, Ukrayna ile Rusya’yı barış görüşmeleri için bir ortaya getirebilen tek ülke oldu” dedi.

‘BOĞAZLARDAN GEÇİŞ DEVAM EDİYOR’

Diplomat, Montrö Kontratı kapsamında Türkiye’nin adımlarına değinerek, “Türkiye, birtakım Rus savaş gemilerinin boğazlardan Karadeniz’e geçişini engelledi. Bu sayede Ukrayna, Rus hücumlarına direnen Odessa’yı kurtardı. Birtakım Rus gemileri boğazlardan hâlâ geçiş yapıyor. Türkiye’den, Rus gemilerinin Suriye’den Rusya’ya ne getirdiklerini izlemesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/ukrayna-turkiye-yaptirimlara-katilmali-1926472?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Üç yıl önce büyütülen sınır kapısı yetersiz kaldı başlıklı makalemizde Kapısı, Sarp Sınır ve Tır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap