1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Ürdün’den Mescid-i Aksa’daki ihlallerle ilgili İsrail’e tepki

Son Dakika.. Dikkat! Ürdün’den Mescid-i Aksa’daki ihlallerle ilgili İsrail’e tepki

featured

Ürdün devlet televizyonu El-Memleke’nin haberine nazaran, Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, hususla ilgili Mecliste konuştu.

Safedi, “İsrail’in Amman Büyükelçisi Amir Weissbrod Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Lakin kendisi Amman’da değildi. İsrail’in Mescid-i Aksa’daki uygulamalarını kınadığımız tarafındaki sert iletimizi iletmek üzere bugün İsrail Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Bakanlığa çağrılacak.” sözlerini kullandı.

Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah da dün, İsrail’e “Mescid-i Aksa’daki tarihi ve yasal statükoya hürmet duyma, yasa dışı ve kışkırtıcı uygulamalara” son verme davetinde bulunmuştu.

Ürdün, 1994’te İsrail’le imzaladığı Vadi Otomobil Mutabakatı uyarınca Kudüs’teki dini işlerden sorumlu ülke olarak kabul edildi. Ayrıyeten Ürdün Hükümdarı Abdullah ile Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ortasında 2013’te imzalanan muahedeye nazaran Kudüs ve etrafındaki kutsal yerlerin savunulması ve vesayet hakkı Ürdün’e verildi.

Mescid-i Aksa’ya baskınlar arttı

Fanatik Museviler, 15 Nisan Cuma günü başlayan ve bir hafta sürecek Hamursuz Bayramı’nda Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarını artırdı.

Yahudi yerleşimci kümelere Aksa’ya baskınlarında İsrail polisi de eşlik ediyor.

Mescid-i Aksa’ya cuma sabah namazının akabinde baskın düzenleyen İsrail güçleri, içeridekilere ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve kauçuk kaplı mermiyle müdahale etmişti. Aksa’ya dün ve bu sabah da baskın düzenleyen İsrail polisi, Filistinlileri zorla dışarı çıkarmış ve Harem-i Şerif’in kapılarını Filistinlilere kapatmıştı.

Ürdün’e bağlı Kudüs İslami Vakıflar Yönetimi, bugün 561 Yahudi yerleşimcinin İsrail polisi muhafazasında Aksa’ya girdiğini açıklamıştı.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/urdunden-mescid-i-aksadaki-ihlallerle-ilgili-israile-tepki-3795721

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Firari HDP'li Semra Güzel Norveç'te başlıklı makalemizde Semra Güzel hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap