1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Uzmanı uyardı: İdrar kaçırma bazı hastalıkların habercisi olabilir

Son Dakika.. Dikkat! Uzmanı uyardı: İdrar kaçırma bazı hastalıkların habercisi olabilir

featured

İdrar kaçırma rahatsızlığında genetik faktörlerin yanı sıra gerilimin de kıymetli bir yer tuttuğunu söz eden Op. Dr. Mehmet Mehmet Bekir Şen, “Stres tipi idrar kaçırmada bayanlar, istem dışı, öksürüp, hapşırırken idrar kaçırabiliyor. Olağan doğum yapmış bayanlarda da kaçırma olayı sıkça görülüyor” diye konuştu.

İDRAR KAÇIRMANIN ALTINDA YATAN FAKTÖRLER

Op. Dr. Şen, idrarını tutamayıp tuvalete yetişemeyen, öksürüp hapşırdığında idrarını kaçıran bayanların, kesinlikle doktora başvurması gerektiğini belirterek, neden olan etkenleri şöyle açıkladı;

“Bazen kişinin daha evvel olağan doğum yapması bir sebep olabiliyorken; bazen de İdrar yolu enfeksiyonları, pelvik kasların zayıf olması, ileri yaş, şiddetli doğumlar, şeker hastalığı, hipertansiyon, mesane yahut idrar yollarının iltihabı yahut taş görülmesi buna sebebiyet verebiliyor. Hipertansiyon ve Kronik Böbrek rahatsızlığında nefropati dediğimiz böbreğin epitelinde bir hasar oluşuyor. Hasar sonrasında idrar kaçırma tekrar başlıyor.”

İDRAR KAÇIRMA BİR SIHHAT SORUNU

İdrar kaçırmanın sıhhat sorunu olduğunu ehemmiyetle vurgulayan Op. Dr. Mehmet Mehmet Bekir Şen, “Kesinlikle bu bir sıhhat sıkıntısıdır. Hastanın utanmadan net bir halde biz tabibin sorularına ayrıntılı ve yanlışsız bir formda vermeli ki, teşhis hakikat konulabilsin. Zira tedavi kaçırma tipine nazaran değişiyor. Gerçek teşhis koyulmalı ki tedavide bir eza olmasın” açıklamasında bulundu.

TEDAVİ FORMÜLLERİ

Tedavi sistemlerine ait bilgiler paylaşan Şen, idrar kaçırmanın tedavi edilebileceğini de belirterek, “Özellikle gerilim tipte cerrahi askı ameliyatları ön plandayken, urge tip dediğimiz sıkışma tipinde ise medikal ilaç tedavileri ön plandadır” dedi.

Şen, “Günümüzdeki yeni teknoloji tedavileri, başarını oranının yükseltse de ömür stili değişiklikleri, beslenme ve sistemli idmanın de büyük kıymeti var İdrar kaçıran hastalarda, günlük sıvı tüketim ölçüsünü hekim belirliyor. Sık kullanılan cerrahi teknik OT ve TVT küçük sling üzere mesane boynunu asma ameliyatlarında muvaffakiyetle gerçekleştiriliyor. Bu ameliyatlar ortalama 40 dakika sürmekte ve hasta sonraki gün taburcu edilmektedir. Bu cerrahi tekniklerin muvaffakiyet oranları yüzde 80-85 civarındadır” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/uzmani-uyardi-idrar-kacirma-bazi-hastaliklarin-habercisi-olabilir-1926587?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..Elon Musk, Mars Biletinin Fiyatına Dair Açıklama Yaptı başlıklı makalemizde Dolar ve Mars hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap