1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Vahit Kirişci’den stok çıkışı: Her şeyimiz var

Son Dakika.. Dikkat! Vahit Kirişci’den stok çıkışı: Her şeyimiz var

featured

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Bursa’da kesim temsilcileriyle bir ortaya geldi.

Temsilcilerie 2023 ve sonrası için yürünecek yolları konuşan Bakan Vahit Kirişçi,  şu anda Türkiye’de tarımın mevzuatı konusunda bir eksiklik olmadığını, ufak dokunuşların gerektiğini söyledi.

“Dünya bir anda şaşkına döndü, raflara atak başladı”

Tüm dünyanın kriz yaşadığını vurgulayan Kirişci, “Tarımı tali bir bölüm olarak gören, bir formda ithalat yoluyla tarım eserlerinin ikame edilebileceğini düşünen çevrelerin ne kadar büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını, evvel pandemi ardından de Rusya-Ukrayna savaşında açık açık gördük. Paramız olsa dahi bizim besin arz güvenliğini sağlama konusunda yetersizliğimiz ortaya çıktı. Dünya olarak söylüyorum. Bir anda dünya şaşkına döndü. Raflara büyük bir atak başladı. Bu pandemi periyodunda oldu.” dedi.

“Tarım stratejik ve vazgeçilemez bir sektör”

Rusya-Ukrayna savaşıyla bu süreç pik yaptığını söyleyen Kirişci, Herkes anladı ki tarım stratejik bir dal, vazgeçilmez bir kesim ve tarım dalında kesinlikle Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, bu ülkeyi yönetenleri bulunurluğa ehemmiyet vermesi gerekiyor. Buradan kimsenin tek bir cümle söyleyecek durumu yok ki, pandemi devrinde ve devamında da bu savaş periyodunda bir eserin bulunurluk noktasında eksikliği çekilmedi. Vaktinde alınan önlemler ve bu önlemler sayesinde bulundurulması gereken bütün temel eserler konusunda bu bahis halledilmiş oldu.” diye konuştu.

“Yeteri kadar yağ ve şeker stoklarımız var”

DHA’nın haberine nazaran, ayçiçek yağı ve şeker stoklarıyla ilgili tenkitlere de cevap veren Kirişci, şu tabirlerle devam etti:

“Bakanlığımızın mürekkebi kurumadan bir anda ayçiçeği yağı konusu gündeme geldi. Lakin birkaç gün sürdü ve husus kapandı. Artık şekerle ilgili olarak birtakım uğraşların, algı operasyonlarının olduğunu görüyoruz. Fakat bu mevzularda da bizim yeteri kadar yetecek ölçüde, kendi eserlerimiz stoklarımızda, kayıtlarımızda ve depolarımızda bulunmaktadır.


“‘Ülkede o yok bu yok’ diyenlere kapak olsun”

Üreticilerimize buradan sesleniyorum. Ki bu üreticilerimiz, ‘Bu ülkede o yok, bu yok’ diyenlere de kapak olsun diyorum. Bu ülkenin eli öpülesi, bu masanın etrafında olan kıymetli paydaşlarımız, Bursa özelinde ancak Türkiye genelinde de bütün üreticilerimiz yalnızca 85 milyonu doyurmakla kalmıyor, tıpkı vakitte bu ülkede bulunan bize sığınmak ismine konuk pozisyonunda bulunan 5 milyona, bu ülkeye gelen 50 milyonun üzerinde turiste ve arta kalanı da ihraç ederek üreticilerimiz, bu vakte kadarki gayretlerini muvaffakiyetle sürdürdüler. Bundan sonra da sürdürecekler. Ve biz bu üreticilerimizin her daim olduğu üzere daha güçlü bir halde yanlarında yer alacağız. Onları desteklemeye devam edeceğiz. Üreticimize diyoruz ki sen üret, kâfi.”


https://www.ensonhaber.com/gundem/vahit-kirisciden-stok-cikisi-her-seyimiz-var

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Kemal Kılıçdaroğlu’ndan itiraf: Bizim de kusurlarımız oldu başlıklı makalemizde Başkanı, Chp ve Kılıçdaroğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap