İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Veysel Ulusoy’dan açıklama: ‘ENAG ve TÜİK verilerini karşılaştıralım’

Son Dakika.. Dikkat! Veysel Ulusoy’dan açıklama: ‘ENAG ve TÜİK verilerini karşılaştıralım’

featured

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici enflasyonunu mart ayında yüzde 61.14 ile Mart 2002’den bu yana en yüksek düzeye çıktığını açıklamıştı. Bağımsız Enflasyon Araştırma Kümesi (ENAG) ise bu oranı yüzde 142.63 olarak duyurmuştu.

TÜİK kelam konusu küme hakkında daha evvel kendisinin itimadını zedelediği gerekçesiyle hata duyurusunda bulunmuştu.

ENAG’ın enflasyon oranlarını paylaşmasının akabinde AKP tarafından hazırlanan yasa taslağına nazaran, kullanılacak metodolojiyi TÜİK’e onaylatmadan resmi istatistiklere alternatif olacak formda istatistik üreterek bunları yayımlayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası öngörülüyor.

İktisatçı Prof. Dr. Veysel Ulusoy, sabah saatlerinde Twitter’dan “Çağırın TBMM’ni, açın kameraları, halk ve sizler canlı yayında izlesin” telaffuzunda bulunmuştu.

Bahisle ilgili Cumhuriyet’e konuşan İktisatçı Prof. Dr. Veysel Ulusoy, “ENAG kümesi olarak herkese davetimizdir. Ya bize Meclis’i açsınlar herkesin görebileceği biçimde canlı yayında Enag ve TÜİK’le bilgileri göstererek metodolojilerimizi ve sonuçlarımızı yayında karşılaştıralım ya da seslerini kessinler” sözlerini kullandı

Bilimsel bilgiler kapsamında hesaplar yaptığını lisana getiren Ulusoy, “Hem kendi bilgimizi başta Memleketler arası Çalışma Örgütü (ILO), IMF (Uluslar Ortası Para Fonu) ve Dünya Bankası’nın enflasyon datalarını ve tekniklerini inceleyerek, metodolojik yaklaşımları milletlerarası bağlamda uygulayarak enflasyonu hesaplamaktayız. Bu kapsamda aylık 7 milyon bilgi ile hesapladığımız enflasyonun TÜİK ile karşılaştırılması yararlı bir yaklaşım olacaktır. Bu açık çağrıyı bu bağlamda bu gayeyle yaptık. Biz Meclis’te rastgele bir oturumda naklen yayımlanması kaidesiyle halkımızın da göreceği kapsamda bilgilerimizi karşılaştırmaya hazırız. Şayet Meclis bize kapısını açmaz ise herkes gelsin, bilgilerimizi nasıl hesapladığımızı kameralar önünde gösterelim” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/veysel-ulusoydan-aciklama-enag-ve-tuikle-verilerini-karsilastiralim-1926481?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Amasya'da diyaliz ünitesinde bekleyenlere Kur'an öğretiliyor başlıklı makalemizde Hastalar, Kur’an-I Kerim ve Manevi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap