1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Yok yok senaryosu

Son Dakika.. Dikkat! Yok yok senaryosu

featured

CHP önderliğinde toplanan muhalefet partileri seçim sisteminin değişmesiyle birlikte strateji değiştirmeye karar verdi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir yayında, “Sekiz seçenekli bir çalışma yaptık. Ona nazaran bir yol haritası belirleyeceğiz” sözlerini kullandı. Partili kaynaklardan edinilen bilgilere nazaran Kılıçdaroğlu’nun 8 senaryosu şöyle:

İKİ LİSTE İLE SEÇİME

Birinci seçenek her partinin kendi listesi ile seçimlere girmesi. CHP ve ÂLÂ Parti’nin dışında kalan partiler, oylarının düşük olacağı öngörüsüyle bu teklife sıcak bakmıyor.

İkinci seçenek ise ittifakta iki liste ile seçime girmek. Buna nazaran UYGUN Parti dışında kalan başka partiler CHP listesinden seçime girecek. Bu teklif de CHP’li vekillerden gelecek mümkün reaksiyon nedeniyle düşük bir ihtimal olarak bedellendiriliyor.

YETERLİ PARTİ’DEN VİZE YOK

Üçüncü ihtimal de CHP’nin tek liste, 4 partinin UYGUN Parti listesinden seçime girmesi. Buna da YETERLİ Parti’nin mevcut vekilleri kaybetme ihtimalinden ötürü vize vermeyeceği belirtiliyor.

SAADET BÜYÜK İHTİMAL

Başka iki seçenek ise küçük partilerin Demokrat Parti ya da Saadet Partisi listesinden girmesi. Demokrat Parti, milletvekilliği seçimlerine Millet İttifakı’ndan bağımsız kendi listesi ile girmeyi planlıyor. Saadet Partisi listelerinden seçime girilmesine SP sıcak baksa da Gelecek ve DEVA Partileri’nin nasıl bir tutum izleyeceği şimdi aşikâr değil.

BABACAN ORTAK LİSTEYE KARŞI

Küçük partilerin tek listede buluşması da öbür bir seçenek olarak bedellendiriliyor. Gelecek ve DEVA Partisi’nin ortak listede seçime katılabileceği belirtilse de DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan kendi listesi ile seçimlere hazırlandığını söylemişti.

BAĞIMSIZ OLARAK SEÇİME GİRMEK

Bir öbür seçenek de bölgesel ittifaklar. Küçük partilerin başkanlarının ya da aday göstermek istedikleri bireylerin güçlü olduğu yerlerde ittifakın oy oranı yüksek partilerin listesinden seçime gireceği söz ediliyor.

Son seçenek olarak da ittifakta yer alan küçük partilerin bağımsız seçime girmesi gösteriliyor. Gelecek ve DEVA Partisi’nin bağımsız olarak seçime girme ihtimali bedellendiriliyor.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/gundem/yok-yok-senaryosu-3795484

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Rusya Savunma Bakanlığı: "Ukrayna'ya ait kargo uçağı düşürüldü" başlıklı makalemizde Alanları, Askeri ve Ukrayna hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap