1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Yunanistan 8 FETÖ üyesi askeri başka ülkelere kaçırdı

Son Dakika.. Dikkat! Yunanistan 8 FETÖ üyesi askeri başka ülkelere kaçırdı

featured

Yunan “Ta Nea” gazetesinin haberine nazaran, darbe teşebbüsü sonrası askeri helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç kentine inerek, burada Yunan makamlarına sığınma talebinde bulunan FETÖ üyeleri, ülkeden “belirsiz bir vakitte ve sessizce” kaçırıldı.

Başşehir Atina’nın da dahil olduğu Attika Bölgesinde tutulan firari FETÖ üyeleri, “hareketlerinde bir sızıntıya mahal vermeden geçen yaz ve öteki bir vakitte olmak üzere iki aşamada” ülkeden ayrıldığı aktarıldı.

Yunan makamlarının, “olası bir MİT operasyonu” kaygısı taşıdığı aktarılan haberde, bu şahısların ülkeden kaçırılmasıyla “rahatlama yaşandığı” lisana getirildi.

Haberde, 8 FETÖ üyesinin kaçırılmasının, Yunan makamlarının uyumuyla gittikleri Almanya, Belçika ve Kanada makamları nezdinde gerekli teşebbüslerin olgunlaşmasının akabinde gerçekleştirildiği vurgulandı.

Yunan yargısı tarafından ülkeye yasa dışı girişleri sebebiyle çarptırıldıkları ertelemeli mahpus cezasının düşürülmesi talebiyle avukatlarının teşebbüslerine dikkat çekilen haberde, bu şartın da sağlanmasıyla kelam konusu bireylerin Yunanistan’dan ayrılmalarının önünde bir pürüz kalmadığına işaret edildi.

Askeri helikopterle kaçmışlardı

Firari FETÖ üyeleri, darbe teşebbüsünden bir gün sonra askeri helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç kentine kaçmıştı.

Yunan yargısı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası Dedeağaç’a kaçan 8 Türk askeriyle ilgili Türkiye’nin iade taleplerini reddetmişti.

Yunan temyiz mahkemesi de askerlerin “Türkiye’de adil yargılanmayacaklarını ve iade edilirlerse insani olmayan muameleye maruz kalabileceklerini” tez etmişti.

15 Temmuz 2016’dan bu yana Türkiye’den Yunanistan’a kaçan yaklaşık 20 bin FETÖ üyesi olduğu, bunlardan yaklaşık 9 bininin de siyasi sığınma talebinde bulunduğu iddia ediliyor.

Darbe teşebbüsüne karıştıklarını inkar etmişlerdi

Askerler, iltica müracaatları sırasında Yunan basınına yansıyan sözlerinde İstanbul’da Türk Hava Kuvvetlerinde misyonlu olduklarını söylemişlerdi.

Askerler tabirlerinde darbe hazırlığından haberdar olmadıklarını, buyruk üzerine hareket ettiklerini, 15 Temmuz gecesi İstanbul Aksaray’dan birtakım yaralıları almak üzere görevlendirildiklerini, lakin yerden ateş açılması üzerine birliklerine döndüklerini kaydetmişti.

Daha sonra Whatsapp kümesi üzerinden anlaşarak birlikten sabaha karşı 04.00 sularında ayrılıp boş bir yere indiklerini aktaran askerler, ortalarında Yunanistan’a geçme konusunda mutabık kaldıklarını anlatmıştı.

Askerlerin Yunanistan’a geçerken kullandıkları Sikorsky tipi helikopter ise Dedeağaç’a giden Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanı tarafından teslim alınarak Türkiye’ye götürülmüştü.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/yunanistan-8-feto-uyesi-askeri-baska-ulkelere-kacirdi-3795430

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Gübre yerine mermer tozu satan TAHAP Başkanı'ndan 'ilginç' açıklama başlıklı makalemizde Gübre hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap