1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Yurttaşlar akaryakıt ve gıdaya gelen zamlara tepki gösterdi: ‘Çok kötü sonumuz’

Son Dakika.. Dikkat! Yurttaşlar akaryakıt ve gıdaya gelen zamlara tepki gösterdi: ‘Çok kötü sonumuz’

featured

Artan hayat pahalılığı, akaryakıt ve temel besin hususlarına gelen artırımlar, yurttaşları zorluyor. Mehmet Emin Ayar, “Benzin fiyatları akaryakıt fiyatları arttığı için mecburen dolmuş fiyatlarına da artırım geliyor bu bizim için hiç uygun olmuyor. Hem maddi açıdan hem iniş çıkışlar 10 TL, zati günlük harçlığımız 30 TL olduğu için yemeğe fazla paramız kalmıyor, o yüzden mutlu değilim yani. Çok güç durumdayız” diye konuştu.

“KÖYÜMÜZE BİLE GİDEMİYORUZ”

Akaryakıt artırımlarından sonra köye bile gidemediklerini söyleyen Süleyman Büyük durumdan mutlu olmadıklarını kaydederek, şöyle dedi:

“Düşüncelerimiz ne olacak yandık piştik köyümüze gidemiyoruz otomobille bir arada, bir yere sallantı yapamıyoruz biraz abartı oldu ancak pek de mutlu değiliz şad, olacak bir durumumuz yok. Lakin inşallah sonu yeterli olur. Zira bu durumda köye gidemiyoruz akaryakıt alamıyoruz arabayı sallatamıyoruz. Bu türlü çarşıda bekleyeceğiz. “

“GİDEN 128 MİLYARIN YERİNİ TAMAMLIYORLAR”

Akaryakıt fiyatlarının yükselmesine reaksiyon gösteren Erol Telci, şöyle dedi:

“Maliyeti 5 liralık mazotu 23 liraya satıyorlar ortadaki fark birilerinin ceplerine gidiyor benim şahsi niyetim bu. 2008 yılında 165 dolara alınan ham petrol varili 2,5 lira mazot, 2022 ham petrol 110 dolar mazot 23 lira ortadaki fark birilerinin cebini dolduruyor. Giden 128 milyarın yerini tamamlıyorlar açığını kapatmaya bizim vatandaşın, herkesin üstünden tamamlamaya çalışıyorlar.”

“BENZİN FİYATLARININ ARTMASI HER ŞEYE YANSIYACAK”

Akaryakıt artırımlarının “ekonominin berbat gidişatının aynası” olarak belirten Alp Coşkun, şunları söyledi:

“Akaryakıt artırımlarını çok abartılı buluyorum fazla buluyorum tabi fazla olmasının sebeplerinden birisi döviz kuru dolar kuru, zira 2008 yıllarında Amerika’daki Mortgage krizinden sonra yeniden petrol fiyatları artmıştı. Ancak akaryakıt Türkiye’de o vakit 3,5- 3,60 TL’ydi artık 20 lira civarında dolaşıyor. Bunun sebebi doların yüksek olmasının sebebi bu vakitle bize nasıl yansıyacak ulaşım da okula giden servislerin fiyatlarının artması tırların fiyatlarının artması taşıma maliyetlerinin artması bu marketlere yansıyacak. Değerli olan eserler çok çok daha fazla kıymetli olacak. İktisadın nitekim makûs gidişatını çok kolay ve net aynası olarak görüyorum akaryakıttaki bu artırımları.”

“KEŞKE ARTIRIM GELMESEYDİ MİNİMUM FİYATTA YERİNDE KALSAYDI”

Fevzi Çelik ise minimum fiyata gelen artırımın besine gelen artırımlardan ötürü eridiğini belirterek “Ne düşünmem lazım ki sizce olağan mi bu artırımlar, hiç beğenilen bir şey değil yani, akaryakıta artırım geldiği vakit her şey bitmiş demektir. Bir markete gidemiyoruz işimiz bitti yani 2500 lira emekli maaşı, 4250 lira yaptılar minimum fiyatı ne oldu keşke artırım da olmasaydı taban fiyatta yerinde kalsaydı istemiyorum yani. Bu fiyatlar bu türlü kalsaydı. 160 lira 170 lira bir teneke zeytinyağı olur mu? O da bulabilirsen gidiyorsun raflar bomboş hiçbir yerde bir şey yok, uygun bir şey değil, çok makûs sonumuz” dedi.

“EVDE BATTANİYEYLE OTURUYORUZ”

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş ise şunları söyledi:

“Çok makus karamsar düşünüyorum bu kadar artırım olur mu? İnsan ne yapacağını şaşırdı. Artık meskende battaniyeyle oturuyoruz, mont giyiyoruz daha doğrusu. Sahiden çok berbat bilmiyoruz ne olacak. Akaryakıt artırımlarından sonra sitedeki vatandaşların araçları sitenin önünde duruyor daima kimse aracını daha kullanmıyor. Tek bir düzgünlüğü oldu beşerler toplu taşımaya alıştı.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/video/yurttaslar-akaryakit-ve-gidaya-gelen-zamlara-tepki-gosterdi-cok-kotu-sonumuz-1926520?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Bir önceki yazımız olan Özel..NBA'den Yeni Web 3 Hamlesi başlıklı makalemizde Basketbol ve Nft hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap