1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Son Dakika.. Dikkat! Zelenski’den gözdağı: Rusya’yla 10 yıl savaşırız

Son Dakika.. Dikkat! Zelenski’den gözdağı: Rusya’yla 10 yıl savaşırız

featured

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 54’üncü gün geride kaldı. Birlikler cephede savaşırken, ülkesinin direnişine dayanak arayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Amerikan CNN International’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ülkesinin topraklarını Moskova idaresine bırakmak üzere bir niyetleri olmadığını vurgulayan Zelenski, diplomatik tahlili tercih ettiklerini ama Rusya’yla 10 yıl boyunca savaşabileceklerini vurguladı

MÜZAKERELERDEN ÜMİTLİ DEĞİL

İki ülke ortasındaki müzakerelerin sürmesinin değerli olduğunu fakat müzakerelerden olumlu bir sonuç çıkacağına dair ümidinin olmadığını belirten 44 yaşındaki başkan, Rusların ültimatomuna dayanan diplomasi biçiminde ışık görülemeyeceğini söz etti. Ülkenin doğusundaki Donbas bölgesini Rusya’ya teslim etmeyeceklerinin altını çizen Zelenski, “Savaşı kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Evet, olağan ki. Topraklarımızdan asla vazgeçmeyiz” karşılığını verdi.

KİEV’İ TEKRAR AMACA KOYABİLİR

Kiev bölgesinden çekilen Rusya’nın, Donbas’ı alması halinde tekrar başşehre operasyon düzenleyebileceğini söyleyen Ukraynalı önder, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Ukraynalıların hayatlarına paha vermediğini ve nükleer silah kullanabileceğini savundu.

MACRON’U DAVET ETTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yaşananları soykırım olarak tanımlamamasına da değinen Zelenski, “Onu davet ederek fırsat bulduğunda gelmesini söyledim. Gelecek, görecek ve eminim ki anlayacak” dedi.

Rusya doğuda akınlara başladı

Rusya, Mariupol’ü ele geçirdikten sonra Donbas bölgesi ve etrafındaki kentlere yönelik de taarruzlar başlattı. Harkov, Zaporijya, Donetsk ve Dnipropetrovsk bölgeleri ile Mikolayiv limanında 108 farklı noktaya füze saldırısı gerçekleştirildi. Öte yandan Rus güçlerinin Ukrayna’nın Lviv kentine düzenlediği füze taarruzunda 6 kişi ömrünü yitirirken 8 kişi de yaralandı.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/zelenskiden-gozdagi-rusyayla-10-yil-savasiriz-3795777

Bir önceki yazımız olan Son Dakika.. Dikkat! Atina’dan Ege’de yeni provokasyon planı başlıklı makalemizde Yunan hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap