Adobe Premiere Pro Farklı Videoları Birleştirmek

Adobe Premiere Pro Farklı Videoları Birleştirmek

Adobe Premiere Pro farklı videoları birleştirmek nasıl yapılır? Videoya resim, ses ve müzik nasıl eklenir? Hepsi bu yazımızda sizleri bekliyor.

Adobe Premiere Pro Video Birleştirme

Diyelim ki bir tanesi 20 saniyelik diğeri 40 saniyelik iki adet videomuz var. Bu videoları kurgu programında birleştirmek ve arka arkaya koymak istiyoruz. Bu iki videoyu Project paneline attıktan sonra yapmamız gereken şey ikisini de Timeline penceresine bırakmak. Bu durumda, timeline panelinde biri diğerinin iki katı genişliğinde iki grup dikdörtgenimiz olacak. Dar olan dikdörtgen grubu 20 saniyelik videoyu, geniş olan dikdörtgen grubu ise 40 saniyelik videoyu temsil edecektir.

Eğer 20 saniyelik videoyu sol tarafta tutup hemen bittiği yere 40 saniyelik videoyu koyarsak 20 saniyelik video gösterildikten hemen sonra 40 saniyelik video gösterilecektir. Tam tersi şekilde konumlandırdığımız zaman önce 40 saniyelik video ardından 20 saniyelik video gösterilir. Dikdörtgenler arasında boşluk bırakılırsa, bırakılan boşluk oranında ilk video gösterildikten sonra siyah ekran görünür. Ancak videoları üst üste bindirmemeye dikkat edin.

Eğer dikdörtgenleri çakıştırırsanız bu işlemin gerçekleşme şekline göre altta kalan dikdörtgenin bir kısmını yok edebilirsiniz. Eğer kurgu programında gerçekleştireceğiniz tek işlem bu işlem ise bunu gerçekleştirdikten sonra projeden çıktı alma işlemine yani Export işlemine geçebilirsiniz.

Videoya Resim Eklemek

Resimler de videolara benzer mantıkla çalışmaktadır. Project paneline koyduğunuz resmi Timeline’daki video kanallarından birine bırakın. Resim, zamanı geldiğinde dikdörtgenin genişliği ile doğru orantılı olacak bir süre ile video içerisinde gösterilecektir.

Videoya Ses ve Müzik Eklemek

Project panelinde bulundurduğunuz ses dosyasını sürükleyerek Timeline’ın ses kanallarından birine bırakın. Bıraktığınız zamana göre koymuş olduğunuz ses veya müzik çalınacaktır. Hangi müzikle nasıl bir etki yaratılacağı tamamen sizin yaratıcılığınıza bırakılmıştır.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık