Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Stok fotoğrafçılığı nedir? Para kazanma yöntemleri nelerdir? Fotoğraf çekmeyi seviyor ve bu işi kaliteli olarak yapıyorsanız para kazanmanız mümkündür. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta çekmiş olduğunuz fotoğrafların kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olmasıdır.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Yüksek kalitede ve çözünürlüğü yüksek fotoğraf çekebiliyorsanız stok fotoğraf siteleri sayesinde bu durumu kendinize meslek haline getirebilirsiniz. Stok fotoğraf siteleri çekilen her türlü fotoğrafın alımını yapmaktadır. Fotoğrafların kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olması yeterlidir.

Yüksek kalitede ve çözünürlüğü yüksek çektiğiniz fotoğraflardan para kazanmanız için Shutterstock, Getty Images, Adobe Stock, Alamy gibi stok sitelerine çekmiş olduğunuz fotoğrafları yüklüyorsunuz.  Siteler tarafından görselleriniz onay aldıktan sonra satışa sunuluyor. Satılan görsel başına komisyon alarak kazanç elde edebiliyorsunuz. Kaliteli ve yaratıcı fotoğraf çekerseniz para kazanmanız bir o kadar hızlı olur.

Stok Fotoğrafçılığı Para Kazanma

Stok sitelerinin çalışma mantığı komisyon yöntemiyle çalışmaktadır. Sizler çekmiş olduğunuz yaratıcı ve kaliteli fotoğrafları stok sitelerine yüklüyorsunuz ve orada satıyorsunuz. Stok siteleri yani ajanslarda o fotoğrafları başkalarına satıyor ve satışlar üzerinden size belli bir komisyon öder. Komisyon yüzdeleri de firmalara göre değişkenlik göstermektedir. Bazı stok siteleri %20 komisyon verirken, bazıları ise %50’ye kadar komisyonlar verebilir. Ama çekmiş olduğunuz fotoğraflar üzerinden bir defaya para kazanmıyorsunuz. O fotoğraf üzerinden ne zaman satış gerçekleşirse kazanç elde edebilirsiniz.

Stok fotoğrafçılığı para kazanma

Stok sitelerini dijital ajanslar sürekli olarak kalite fotoğraf, video bulmak için kullanmaktadır. Bu sayede ajanslar sürekli olarak fotoğrafçı tutmuyor ve ekipmanlar kiralamıyor bu durumda maddi anlamda daha kazançlı olmalarını sağlıyor. Bu nedenle her alanda, her sektörde fotoğraflar stok sitelerinde iş yapmaktadır.

Stok sitelerine yüklediğiniz fotoğrafların kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olması ne kadar önemli bir durumsa fotoğrafın orijinalliği ve yaratıcılığı da o kadar önemlidir. Fotoğraf ne kadar yaratıcı olursa çok dikkat çeker ve alım gücünün arttırmış olur. Bu durumda hızlı bir şekilde kazanç elde etmenizi sağlar. Sizler fotoğraf çekme sevginizi bir meslek haline getirebilir ve kaliteli, yaratıcı fotoğraf çekerek çok kolay bir şekilde yüksek meblağlarda paralar kazanabilirsiniz.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık