Mockup Nedir? Mockup Nasıl Kullanılır? Mockup Örnekleri

Mockup Nedir? Mockup Nasıl Kullanılır? Mockup Örnekleri

Mockup nedir? Ürünlerin veya projelerin örnek modellene dosyalarına Mockup denir. Mockup ile hazırlanan ürün dosyalarını farklı amaçlar için tekrar tekrar kullanarak çalışmalar yapılabilir. Genellikle kaliteli görüntüler çıkartmak için kullanılmaktadır.

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere sahip olabileceğimiz iki farklı modelde Mockuplar vardır. Birçok grafik sitesinde bu uygulamaya erişebiliriz. Mockup sayesinde kendi fikrinize göre görüntüler, görseller oluşturabilirsiniz.

Mockup Nasıl Kullanılır?

Genellikle görseller Adobe Photoshop için tasarlanır ve bu taslaklar kaydettiğimiz zaman PSD uzantısına sahip olurlar. Smart Object adı verilen sistem kullanılır. Görüntü düzenlemesi için takip etmeniz gereken adımlar bulunmaktadır.

  • Değişiklik yapacağınız Mockup dosyasının katmanını bulun.
  • Daha sonra bulduğunuz katmana çift tıklayarak ayrı bir sekme olarak çalışmasını sağlayın. Ve açılan sayfaya kullanmak istediğiniz görseli yerleştirip, uygun şekilde boyutlandırın.
  • Yaptığınız işlemin tamamlanmasının ardında görüntüye işlemesini sağlamak için CTRL + S kısa yolunu kullanarak işleminizi kaydedin.
  • Kaydetme işlemi tamamlandıktan sonra sekmeyi kapatarak eklediğiniz görüntünün mockup modeline işlenmiş olduğunu görebilirsiniz.

Düzenlenebilir tüm katmanlarda bu adımları uygulayabilirsiniz. Düzenlemeniz tamamlandığı zaman görüntünün dışarıya aktarılmasını sağlamanız için “Web için Kaydet” veya diğer kayıt yöntemlerini kullanarak aktarabilirsiniz.

Mockup Örnekleri

Mockup Örnekleri

Mockup kullanarak birçok modeli kendi fikrinizi kullanarak görseller olarak tasarlayabilirsiniz. Mockup uygulamasıyla tasarladığımız görüntünün kendi içerisinde kombinasyonlar halinde içerik değişikliği yaparak yeni tarz çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bu durumda boşa vakit kaybı olmasını engellemektedir.

Mesela kendinizi tekstil üreticisi olarak düşünün her ürün için ayrı ayrı tasarımlar yaratmanız sizin için vakit kaybı demektir. Ama mockup kullanımı ile iyi bir fikirle tasarım, görüntü oluşturarak o görüntünün birçok tasarıma sahip olabilirsiniz.

Başka bir örnek verecek olursak. Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımın artmasıyla çoğu kişinin kendine internet sitesi vardır. Bununla birlikte bilgisayardan daha detaylı anlayan kişilerin ise internet sitesiyle birlikte tasarladıkları bir yazılımda bulunabilmektedir. İşte burada mockup uygulaması tanıtım anında devreye girmektedir. Mockup ile oluşturacağınız kaliteli görüntü çalışmasıyla oluşturacağınız görsel ile dikkat çekebilirsiniz.

Mockup Örnek

Mockup kullanımı tanıtımlarda daha çok dikkat çekilebilmesi için kullanılan uygulamadır. Mockup ile farklı tasarımlarla görüntüler oluşturulmaktadır. Oluşturduğunuz modellerin içeriğini istediğimiz bir başka görselle değiştirebilmemiz mümkündür.

Mockup nedir? Mockup nasıl kullanılır? Mockup örnekleri konumuz ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık