1. Anasayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Narsist Ne Demek ? Obsesif Narsist Kişilik Bozukluğu Ne Demek ?

Narsist Ne Demek ? Obsesif Narsist Kişilik Bozukluğu Ne Demek ?
0

Narsist ne demek ? Narsist kişilik bozukluğu, insanın kendinden başka kimseyi beğenmemesi, sürekli karşısında ki insanlara karşı kibirli yaşam tarzı benimsemesidir. Bu tarz insanlar aynı zamanda karşısında ki insanları kendilerinden küçük görürler.

Narsist kişilik bozukluğu bulunan kişiler genelde özgüven eksikliği yaşayan ve kendini yetersiz bulan insanlardır. Kişilik bozukluklarının alt türlerinden biri Narsist kişilik bozukluğudur. Narsist kişilik bozukluğu olan insanlar gittikleri bir arkadaş ortamında sürekli ilgili üzerlerinde isterler.

Karşısında ki insanların kendisini sürekli övmesini beklerler. Bu tarz bir yaşam biçimi olan insanlar genellikle ikili ilişkilerde sağlam bağlar kurmakta sorun yaşarlar. Aynı zamanda aile bağları da zayıftır.

Narsist kişilik bozukluğu belirtileri:

Bu tarz hastalarda göze batan ilk belirti şüphesiz sosyal çevresinde ilgi odağı olmak istemeleridir. Çevresinde ki tüm insanların kendisine hayran olmasını beklerler. Bu tarz ortamları genellikle kendileri ortaya çıkarırlar.

Diğer belirtilere bakacak olursak;

– Kendini diğer insanlara karşı aşırı beğenme
– Zeka olarak diğer insanlardan üstün olduğunu düşünmesi
– Sosyal hayatta sürekli ilgi odağı olmak
– Tüm çevresinin kendisi ile ilgilenmesi beklerler.
– Başarı konusunda herkesten önde olmak istemeleridir
– Empati yeteneğinin zayıf olması
– Çevresindeki insanları kıskanmak, onların yaşadığı hayatı yaşamak istemeleri
– Şahsi işleri için çevresini yönlendirmek
– Yüksek kibirli olmaları

Narsist kişilik bozukluğu nasıl ortaya çıkar ?

Narsist kişilik bozukluğunun nasıl ortaya çıktığı ile ilgili kesin bir tıbbi sonuç bulunmamaktadır. İnsanların özellikle ergenlik döneminde yaşadığı yoğun duygular bu tarz kişilik bozukluklarını ortaya çıkarabilir.

Narsist kişilik bozukluğu tedavisi

Narsist kişilik bozukluğu tedavisi için kişinin her şeyden önce bu rahatsızlığı olduğunu kabul etmesinden geçer. Narsist kişilik bozukluğuna sahip bir çok insan bu tarz bir rahatsızlığı olduğunu kabul etmez.

Oysa ki böyle bir rahatsızlı olan kişiler bir psikolog veya psikiyatristten mutlaka yardım almalıdır. Uzmanlar tarafından uygun görülen tedavi uygulanarak bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir