Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır? İcadı

Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır? İcadı

Fotoğraf makinesi nasıl çalışır? Anıları saklayan fotoğraf makinesi teknolojinin gelişmesiyle beraber bugün herkesin kolayca ulaşabileceği, yanında taşıyabileceği ve bilgisayarlara aktarabildiği bir icada dönüştü. En basit tanımı ile aslında herhangi bir ışık ile birlikte resim çizmeye yarayan alet diyebileceğimiz fotoğraf makinesinin tarihi hayli eskidir. Fotoğraf makinesini icat eden kişi olarak kayıtlarda Johann Zahn’ın ismi geçse de bunu aslında tek bir kişiye ait saymak doğru değil. Çünkü fotoğraf makinesinin icadı konusunda pek çok detay ve ayrıntı mevcut.

Kronolojik bir sıra ile şöyledir, ilk tasarlanan fotoğraf makinesinden binlerce yıl önce Iraklı bir bilim adamı İbni Haytham gümüş nitrarın güneş ışığını görünce renginin karardığını gördüğü söyleniyor. Haytham, 1021’de yazdığı bir kitabında fotoğraf makinesine benzer bir cihazdan bahsediyor. Öte taraftan 15. yüzyılda Leonardo Da Vinci’nin karanlık odada mevcut küçük bir deliğin dış dünyadaki görünümleri çizmesi, göstermesi fotoğraf makinesinin icadı için atılmış ilk adım olarak kabul ediliyor.

Fotoğraf Makinesi Çalışma Prensibi

Gelen ışık nesneye çarpar ve daha sonra objektife gelir. Işık objektifte toplanır ve diyafram yardımı ile makinenin gövde kısmına gönderilir. Diyafram ise ışık miktarını ayarlar. Aynaya çarpan ışık pentaprizmaya ulaşır. Pentaprizma ise genellikle 35mm. Fotoğraf makinelerinde odaklamanın yapılmasını ve aynadan gelen görüntünün ise böylece göze iletilmesini sağlayan parçadır.

Normalde fotoğraf makinesinde fotoğraf terstir ve pentaprizma ile biz bu görüntüyü düzgün görürüz. Denklanşöre basmamız ile ayna kalkar ve örtücü açıp kapanarak fotoğraftaki pozlama süresi meydana gelir. Görüntü sensör üzerine gelene kadar hala terstir. Fakat sensör bu fotoğrafı sayısal veri olarak işlediğinde düz bir şekilde işliyor. 3 temel renkten oluşan bir görüntü oluşuyor. Bu görüntü çekim öncesi belirlemiş olduğumuz jpeg,raw,tıff formatına göre de kaydediliyor. Sensör ışık bilgisini dijital olarak algılıyor. 3 ana rengimiz var. Kırmızı, yeşil ve mavidir.

Fotoğraf Makinesi Nasıl Kolaylaştırdı?

Fotoğraf makineleri sayesinde anılarımızı biriktiriyoruz ve ilerleyen zamanda geçmişe dönmek, anıları hatırlamak istersek fotoğraflara bakmamız yetiyor. Kısacası fotoğraf makineleri sayesinde hatırlamak istediğimiz, unutmak istemediğimiz her şeyi hatırlayabiliyor ve geçmişi yad edebiliyoruz.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık