1. Anasayfa
  2. Photoshop eğitimleri

Photoshop ile Resmin Üzerindeki Yazı Nasıl Silinir?

Photoshop ile Resmin Üzerindeki Yazı Nasıl Silinir?
0

Adobe Photoshop kullanarak resimlerin üzerinde yer alan yazıları silebileceğinizi söylesek ne düşünürdünüz? Üstelik bu işlemin özel bir uzmanlığa da ihtiyaç duymadığını bilmenizi isteriz. Hemen hemen herkesin dakikalar içerisinde istediği fotoğraf üzerinden yazıyı nasıl silebileceğini tüm detaylarıyla anlatıyoruz. Photoshop ile resmin üzerindeki yazı nasıl silinir?

İnternet üzerinde gezinirken ya da sosyal medya hesaplarımızda paylaşımlara göz atarken bir resim & fotoğraf dikkatinizi çekmeyi başarmış olabilir. Bu paylaşım bir manzara görseli de olabilir. Hemen bunu sevdiklerinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. Oda nesi resmin üzerinde sayfanın adı mı yazıyor? Panik yapmanıza gerek yok birazdan bu yazıyı ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenleri adım adım sizlerle paylaşacağız. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey Adobe Photoshop programı.

Resmin Üzerindeki Yazıyı Resme Zarar Vermeden Kaldırma

Resmin üzerindeki yazıyı resme zarar vermeden kaldırma işlemine geçmeden önce resminizi bilgisayarınıza kaydetmeyi unutmayın. Daha sonrasında aşağıdaki adımları takip edin.

1- Adobe Photoshop uygulamasını açın ve üzerindeki yazıyı silmek istediğiniz fotoğrafı uygulamaya sürükleyin. Arka planı karmaşık olmayan & sabit olan resimlerde yazının olduğu alanı işaretleyin ve “Delete” ya da “Del” tuşuna basın. Çıkan uyarıda “Use” alanında “Content-Aware” seçili olmasına dikkat edin ve “OK” butonuna basın. Bu işlem ardından alan içerisine aldığınız yazı kaldırılacak ve yerine arka planı bozmadan bir kaplama gelecektir.

2- Yukarıda paylaşmış olduğumuz yöntem ile bu işlemi örnek olarak kullandığımız görselde uyguladığımızda duvardaki çiziklerin düzensiz bir hal aldığını fark etmişsinizdir. Bu tarz arka planlarda uygulamanız gereken ikinci bir yöntem bulunuyor. Aradaki farkı birazdan adımları tamamladığımızda sizde rahatlıkla görebileceksiniz. Hemen alttaki fotoğraftan ikinci yöntemi uyguladığımız takdirde nasıl bir sonuç elde edeceğimize bakabilirsiniz. (Elbette daha dikkatli olursanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.)

3- Peki bu ikinci yöntem nasıl yapılıyor? Bunun için sol tarafta yer alan menüden “Clone” fırçasını seçmemiz gerekiyor. Clone fırçası içerisinde yer alan “Clone Stamp Tool” seçeneğini işaretleyerek çalışmamıza başlıyor. Öncelikle yazı yerine geçecek yakın bir alandan arka planı ALT tuşuna basılı tutarak işaretliyor ve tuşu bırakmadan yazı üzerine geliyoruz. Daha sonra ALT tuşunu bırakarak Mouse Sol tuşu ile boyamaya başlıyor ve mucizevi bir şekilde yazının ortadan kaybolduğunu görüyoruz. Çizginin bozulduğu alanlarda ise yine benzer bir şekilde ALT tuşuna basıyor ve çizginin düzgün olduğu bir noktaya tıklayarak işaretlediğimiz noktadan çok uzaklaşmadan düz bir şekilde fareyi hareket ettiriyor ve işaretli alandan çok az uzaklaştıktan sonra ALT tuşunu bırakıp sürekli fare sol tuşuna basarak çizgimizi düzgün bir şekilde tekrar çekiyoruz. Sonucu yukarıdaki görselde görebilirsiniz. Bu işlemleri basitçe nasıl yapacağınızı ise alttaki görselde.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir