1. Anasayfa
  2. Photoshopta manipülasyon

Photoshop Fotoğraf Rötuş

Photoshop Fotoğraf Rötuş
0

Photoshop üzerinde uygulayabileceğiniz komplike uygulamalardan bir tanesi de rötuş uygulamasıdır. Yüzde bulunan leke, renk bozuklukları, sivilce, yara ve istenmeyen tüm durumlarda nasıl kurtulurum diye düşündüğünüz an yardımınıza koşacak tekniklerin en başında gelmektedir.

 

Öncelikle çalışma yapacağımız görseli photoshop üzerinde açıyoruz.

1- Rötuş işlemlerine başlamadan önce ilk yapmamız gereken ana katmanımız seçili iken klavyeden Ctrl + J tuşlarına aynı anda basarak katmanı çoğaltmak olacaktır. Bu katmanı seçmemiz gerekiyor sonrasında rötuş işlemlerine başlayabiliriz.

2- Öncelikle ilk yapacağımız işlem belirgin olan lekeleri kaybetmek olacaktır. Bunun için kullanacağımız araç ise Spot Healing Brush Tool aracıdır. Aracı seçiyoruz ve işlemlere başlıyoruz.

Sivilce, akne gibi kısımların üzerine bir kere tıklamamız onları temizlememiz için yeterli olacaktır.

3- Bu işlemleri tamamlandıktan sonra işlem yaptığımız katman seçili durumdayken Filter > Noise > Dust & Scratches kısmına giriyoruz. (3-4-5 nolu oklar ile gösterildi.)

6- Bu filtrede düzenlememiz gereken değer Radius değeri olacaktır. Bu değer için bu çalışmada 4 tercih edildi. Siz deneyerek uygun değeri bulabilirsiniz. Değeri belirledikten sonra Ok diyoruz.

7- Bu işlemleri tamamlandıktan sonra işlem yaptığımız katman seçili durumdayken Filter > Blur > Guassian Blur kısmına girmemiz gerekmektedir.(7,8,9 nolu oklar ile gösterildi.)

10- Bu filtrede düzenlememiz gereken değer Radius değeri olacaktır. Bu değer için bu çalışmada 2 tercih edildi. Siz deneyerek uygun değeri bulabilirsiniz. Değeri belirledikten sonra Ok diyoruz.

11- Bu işlemlerden sonra son filtremiz için Filter > Noise > Add Noise kısmına giriş yapıyoruz.(11,12,13 nolu oklar ile gösterildi.)

14- Bu filtrede düzenlememiz gereken değer Amount değeri olacaktır. Bu değer için bu çalışmada 1 tercih edildi. Siz deneyerek uygun değeri bulabilirsiniz. Değeri belirledikten sonra Ok diyoruz.

15- Daha sonra sırasıyla Layer > Layer Mask > Hide All seçeneğine tıklıyoruz. Uyguladığımız tüm filtrenin kaybolduğunu göreceğiz. (15,16,17 nolu oklar ile gösterildi.)

Bir önceki adımda uyguladığımız filtreyi tamamen gizlemiştik. Şimdi ise onu istediğimiz yerlerde ortaya çıkaracağız. Bunun için Brush Tool aracını seçiyoruz ve rötuş işlemini uygulamak istediğimiz yüz kısmındaki her yeri boyamaya başlıyoruz. ( Dudaklar, Gözler ve kaşlar için tavsiye edilmez yapay bir görüntü oluşturuyor.)

İşlemimiz bu kadar. Videolu olarak takip etmek isterseniz aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Paylaştığımız videoda ses yoktur sadece izlemeniz gerekiyor.Herkese kolay gelsin..

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir