1. Anasayfa
  2. Basit photoshop yapımı

Photoshopta cilt kırışıkları nasıl giderilir ?

Photoshopta cilt kırışıkları nasıl giderilir ?
0

Photoshop ile bir çok şeyin yapıldığını biliyorsunuzdur.Bu dersimiz ise hem amatör tasarımcıların hem de profesyonel olarak tasarım işiyle meşgul olan fotoğrafçıların hem merak ettiği bilenlerin de sıkça kullandığı bir yöntem olan vücuttaki kırışıklıkları yok etme işlemini gerçekleştireceğiz. Derse başlamadan önce yapmamız gereken en önemli açıklama ise kırışıkları kaldırma işlemini akne temizleme, rötuş yapma gibi diğer işlemlerden ayıran en temel faktörü dokuların manuel olarak taşınarak uygulanmasıdır.  Araçların otomatik olarak dokulama özelliklerinden değil manuel olarak el ile doku taşıma özelliklerinden faydalanacağınız. Video biraz uzun fakat sabrederseniz çok şey öğrenebilirsiniz..

 

Öncelikle adobe photoshop üzerinden çalışma yapacak olduğumuz görseli açıyoruz.

1- İşlemlerde doku taşıma metodu kullanacağımız için öncelikle ana katman seçili iken klavyemizden Ctrl + J kombinasyonunu uygulayarak katman çoğaltma işlemini gerçekleştiriyoruz.

2- Bu çalışmada doku taşımak için kullanacağımız araç diğer derslerimizde kullandığımızın aksine Healing Brush Tool olacaktır. Bu aracın en büyük farkı benzer araçlardan farklı olarak manuel doku taşıma işlevine sahip olmasıdır.

Aracımızı seçtikten sonra kırışıklıkların bulunduğu bölgede temiz olan bir kısımdan klavyemizden ALT tuşuna basılı tutarak bir temiz doku örneği kopyalıyoruz. Burada amaç temiz doku ile kırışık dokuların üzerini kapatmak olacaktır.

3- Kopyalamış olduğumuz bu temiz dokuyu fırça boyutunu kırışıkların dışına taşmayacak şekilde ayarladıktan sonra kırışıklığın bulunduğu kısma boyayarak uyguluyoruz.

 

Not: Burada en çok dikkat edilmesi gereken hususların en başında farklı renk tonlarına sahip olan ten bölgelerinde farklı doku örnekleri alarak işlemin yapılması gerektiğidir. Uygulayacağınız her yeni kırışıklık bölgesi için o bölgenin renk tonlarına yakın bir yerden örnek almanız çalışmanızın kalitesini arttıracaktır.

 

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir