1. Anasayfa
  2. Video

Adobe Premiere Pro Timeline Kanalları Arasındaki Hiyerarşi

Adobe Premiere Pro Timeline Kanalları Arasındaki Hiyerarşi
Adobe Premiere Pro Timeline Kanalları Arasındaki Hiyerarşi
0

Adobe Premiere Pro Timeline kanalları arasındaki hiyerarşi nasıldır? Effect Controls paneli nasıl işlev görür? Bu soruların cevapları eğitim serimizin bu yazısında yer almaktadır.

Timeline Kanalları Arasındaki Hiyerarşi

Video kanalları arasında bir hiyerarşi bulunmaktadır. Farklı video kanalları bulunmaktadır. Farklı kanallara aynı zamana denk gelecek şekilde videolar yerleştirirseniz bir video diğer videonun önünü tamamen kapatır ve diğer video arkada kaldığı için ekranda görünmez. Eğer kanallar arasında videoları temsil eden dikdörtgenleri üst üste koyarsanız üst kanalda kalan dikdörtgenin temsil ettiği video önde gösterilecektir.

Eğer önde kalan video ekranın boyutundan küçükse veya küçültülmüş ise kalan boşluklar arkadaki video ile doldurulabilir. Aynı şekilde, önde kalan videonun görünürlüğü %100’den az ise oluşacak saydam görüntü arka planda kalan görüntüyle tamamlanabilir. Tüm bu büyüklük ve görünürlükle ilgili alan ayarları Effect Controls panelinde gerçekleştireceğiz.

Ses kanalları arasında bir hiyerarşi bulunmamaktadır. Sesler aynı anda rahatlıkla verilebildiği için farklı kanallarda aynı anda yerleştirilen sesler aynı anda verilebilmektedir.

Adobe Premiere Pro Timeline Kanalları

Effect Controls Paneli

Bu panel, videoların ekrandaki biçimini ve videolara atılan efektleri kontrol ettiğimiz paneldir. Her video için sabit biçim özellikleri varsayılan olarak video içerisinde bulunmaktadır. Ancak Effect panelinden farklı efektler videolara atılabilir ve bunların kontrolü Effect Controls panelinde gerçekleştirilir.

Timeline paneli üzerinde tıkladığınız bir video beyaz dikdörtgenle gösterilecektir. Bu durum o videoyu seçtiğinizi göstermektedir. Seçilen videonun özellikleri Effect Controls panelinden kontrol edilebilir. Effect Controls panelinde Motion ve Opacity değerleri temel olarak gelmektedir. Motion sekmesini sol tarafta bulunan sağa bakan ok aracılığıyla açabilirsiniz. Açtığınızda farklı seçenekler göreceksiniz. Position, videonun ekrandaki konumunu göstermektedir.

Sol taraftaki değer videonun yatay konumunu yani X ekseni üzerindeki konumunu bizlere göstermektedir. Sağ taraftaki sayı ise videonun dikey pozisyonunu yani Y ekseni üzerindeki pozisyonunu bizlere göstermektedir. Bu sayıları mouse ile tutup sürükleyerek veya üzerine tıklayıp değer girerek değiştirebilirsiniz. Girmiş olduğunuz değerlere göre videonun ekrandaki görüntüsü konumlandırılacaktır.

Scale seçeneği ise videonun ekrandaki büyüklüğünü bizlere göstermektedir. Temelde 100 olarak gelmektedir. Bu değeri 50’ye düşürürseniz video ekranın yarısını kaplayacaktır. Yüzden yukarı çıkarırsanız video büyüyecektir ve ekrandan taşmalar olacaktır. Eğer üzerinde çalıştığınız videonun çözünürlüğü düşükse Program Monitor panelinde videonun küçük göründüğünü görebilirsiniz.

Scale seçeneğinden videonun büyüklüğünü arttırarak ekrana oturtabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkatli olun çünkü video büyüdükçe bulanık görünme riski bulunmaktadır.

Bu bölümde işimize yarayabilecek bir diğer seçenek ise Rotation seçeneğidir. Bu seçeneğin numarası, bizlere videonun ekran üzerindeki rotasyonunu göstermektedir. Rotation değeriyle videonun ekran üzerindeki rotasyonunu açı cinsinden belirleyebiliriz. Motion bölümünde bu seviye için kullanabileceğimiz başka bir seçenek bulunmamaktadır.

Opacity bölümünü de yandaki üçgen aracılığıyla açabiliriz. Bu bölümde kullanabileceğimiz değer Opacity değeridir. Bu değer videonun görünürlüğünü değiştirmektedir. Bu değeri düşürdünüz zaman videonun ekranda söndüğünü göreceksiniz. Az önce de söylenildiği gibi, bu değer düşürüldüğünde oluşacak sönme karşılığında eğer aynı zaman dilimi içerisinde farklı bir video alt kanallarda bulunuyorsa bu sönüklük o video ile tamamlanır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir