1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Instagram Fotoğrafa Kişi Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram Fotoğrafa Kişi Etiketleme Nasıl Yapılır?
Instagram Fotoğrafa Kişi Etiketleme Nasıl Yapılır?
0

Instagram uygulaması üzerinden paylaştığınız fotoğraflarda arkadaş listenizdeki kişileri etiketleyebilirsiniz. Daha önceden paylaştığınız fotoğraflarda da etiketleme yapmak istiyorsanız sağ alt bölümde bulunan üç nokta ikonuna tıklayarak etiketleme işlemi için kişi seçimine başlayabilirsiniz.

Instagram’da Hesap Açmak İsteyenlere

Instagram uygulamasında profil oluşturmak tamamen ücretsizdir. Uygulamayı akıllı telefonunuza kurduktan sonra açılış ekranında sizi farklı iki adet kaydolma seçeneği karşılar. Kullanımda bir Facebook hesabı olanlar Instagram üzerinden profil oluştururken bu hesabı kullanabilirler.

  • Facebook ile Kaydol tuşuna basarak hesabınızı tek dokunuşla açabilirsiniz.
  • Facebook hesabı olmayanlar ya da bu hesabı Instagram ile ilişkilendirmek istemeyenler e-posta adresiyle kaydol seçeneği üzerinden işlemlerine devam edebilirler.
  • Açılan ekranda e-posta adresi, kullanıcı adı ve şifre belirlendikten sonra profil oluşturulabilir.

Instagram hesabını açan ancak gizlemek isteyenler sırasıyla; profil>profili düzenle>gönderiler gizli adımlarını gerçekleştirerek hesaplarını gizli konumuna getirebilirler. Takipçilerle paylaşılan fotoğraflara yapılan yorumların silinmesi kullanıcılara biraz karışık gelse de birkaç deneme sonrasında alışkanlık yaratılabilir. Gönderilerin altında bulunan yorum ikonuna dokunarak süreç başlatılabilir. Açılan sayfada yapılan yorumların tümü listelenir. İşlem yapılmak istenen yorumun üzerinde “Sil” butonuna basılarak resimlerde görülmesini istemediğiniz yazılardan kurtulabilirsiniz.

Instagram’da Kullanılan Popüler Yorumlar

Instagram uygulamasında fotoğrafların açıklama ve yorum bölümüne eklenen etiketlerin en popüler olanlarını bulmak isteyenler ücretsiz olarak hizmet veren “TagsForLikes” uygulamasını kullanabilirler. Instagram yorumları sosyal ortamda yaşam tarzına etki edecek güce sahiptir. Karşılıklı iletişimin bir göstergesi olarak değerlendirilebilecek olan yorumlar etiketlenerek sizi takip edenler tarafından da görünür olabilir.

Diğer sosyal ağlarda da kullanılan “mention” özelliği bunun için vardır. Sosyal medyada mention atmak, bir kişiden bahsetmek, bir kişiyi anmak olarak açıklanabilir. Bunu yapabilmek için @işareti ve kullanıcı adının girilmesi yeterli olur. Yorum yaptıktan sonra mentionlamak ilgili yazının karşı tarafta da görünmesini sağlar.

Kullanıcı Taleplerine Uygun Yenilikler

Son yıllarda kullanıcı taleplerine göre kendini güncelleyen Instagram, son olarak canlı yayın özelliği için bir güncelleme geliştirdi. Instagram üzerinden gerçekleştirilecek canlı yayınların kaydedilmesini sağlayan son güncelleme, güvenlik temellerini dikkate alarak çalışıyor. Instagram’ın resmi blog sayfası üzerinden yaptığı açıklamayla beraber duyulan yeni güncelleme “Instagram Saldırgan Yorumları Engelleme” sistemi olarak tanıtıldı.

Söz konusu uygulamanın kullanım amacı ismiyle aynı özellikler gösteriyor. Hakaret ve küfür içermeyen ancak engellenmesi gereken içerikleri de tespit edecek yeni sistemle sosyal medya kullanımı daha güvenli bir hale getirilecek.

  • Tam anlamıyla makine dili ve yapay zekâ kullanılarak oluşturulan yeni sistemle saldırgan bir tutum içeren ifadeler otomatik olarak engellenecek.
  • Yapılan yorumlar doğrudan silinecek.
  • Sistemin kullanılıp kullanılmayacağıysa hesap sahibinin kendi tercihine bırakılacak.

Özellikten yararlanmak isteyenler üç nokta işareti üzerinden ayarlara girecek ve saldırgan yorumları engelle olarak gelen yeni seçeneği aktive edecek. Yeni güncellemenin duyulmasının ardından yeni güncellemenin nasıl kullanılacağı da kısa bilgilerle açıklandı. Yapılan açıklamaya göre sistem şu an itibariyle sadece İngilizce dilini destekliyor.

Yorumlarında Kişi Etiketi Düzenleme Nasıl Yapılır?

Instagram yorumunda kişi etiketi aşamasında istenmeyen kişilerin yanlışlıkla etiketlenmesi durumu kullanıcıların kafasını kurcalamaya devam ediyor. Instagram yorumlarında etiket kaldırma işlemi son derece basittir. Söz konusu yorumun bulunduğu paylaşım açılır ve yorum üzerine tıklanır. Burada birkaç saniye basılı tutulduğu zaman seçenekler belirir. Bu aşamada yorumu tamamen silebileceğiniz gibi bir kısmını da kaldırma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İstenmeyen kişinin etiketini kaldırmak için düzenleme seçeneğine geçilebilir. Burada istenen kısım silindikten sonra kaydet butonuna basılmadan işlem devreye alınmaz. Kullanıcı taleplerini dikkate alan ve önemseyen şirket yetkilileri gelen talepleri değerlendirdikten sonra yapılabilecekleri hemen işleme alıyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir