1. Anasayfa
  2. Video

Adobe Premiere Pro Render Alma – Projeyi Tamamlama

Adobe Premiere Pro Render Alma – Projeyi Tamamlama
Adobe Premiere Pro Render Alma - Projeyi Tamamlama
0

Adobe Premiere Pro render alma adımları nelerdir? Üzerinde çalıştığınız projeyi nasıl tamamlarsınız? Sorularının cevapları eğitim serimizde.

Adobe Premiere Pro Render Alma

Projeyi Tamamlama

Diyelim ki projenizi tamamladınız, tüm videoları Timeline paneli üzerinde dilediğiniz şekilde yerleştirdiniz, görüntülerin ve seslerin geçişlerini tamamladınız. Sıradaki adım projeyi tek bir video haline dönüştürme aşamasıdır.

Çıktı alabilmek için öncelikle Timeline panelindeki mavi çubuğu projenin ortasında bulunan bir dikdörtgenin üzerine getirin. Ardından klavyede X tuşuna basın. O bölgenin mavi parantezlerle seçildiğini göreceksiniz. Sağdaki parantezi videonun sonu olacak noktaya götürün. Soldaki parantezi ise videonun başı olacak noktaya. Eğer çalışmaya sıfır noktasından başladıysanız soldaki parantezi sıfır noktasına kadar götürün. Bu şekilde çıktı alacağınız bölgeyi seçin. Ardından klavyeden Enter’a basın. Bu sayede, ön izleme işlenecek ve projenizin tek bir videoya dönüştürülme işleme daha hızlı şekilde tamamlanacaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra çıktı alma aşamasına geçebiliriz.

Bir önceki adımda parantezlerle seçtiğiniz alanı değiştirmeyin. Timeline panelinde boş bir bölgeye tıklayarak son olarak Timeline paneline dokunduğunuza ve bu panelin etrafını mavi bir çubuğun çevirdiğine emin olun. Ardından programın sol üst kısmındaki File seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki Export seçeneğine gelin ve Media seçeneğine tıklayın.

Format bölümünden videonun çıkmasını istediğiniz formatı seçebilirsiniz. En kaliteli format AVI seçeneğidir. Preset bölümünü olduğu gibi bırakabilir veya Match Source – High bitrate seçeneğini seçebilirsiniz. Alttaki Name kısmından çıkarılacak videonun adını ve kaydedileceği konumu seçebilirsiniz.

Export video ve Export Audio seçeneklerinin seçili olduğundan emin olun. Ardından aşağıdaki video sekmesine gelin. Sağa tarafta bulunan tüm kutuları işaretleyebilirsiniz. Ancak bu bölgenin altındaki Bitrate Settings bölümü büyük önem taşımaktadır. Bitrate encoding olarak VBR, 1 pass seçeneğini seçebilirsiniz. Target Bitrate ve Maximum Bitrate seçenekleri videonun kalitesini belirlemektedir. Ancak bunları ne kadar yukarı çekerseniz video o kadar ağır olacaktır. Dolayısıyla yeterli derecede yükseltmeniz doğru olacaktır.

Adobe Premiere Pro Render

Target Bitrate seçeneğini 10, Maximum Bitrate seçeneğinin 12’de olması normal kullanım için yeterli olacaktır. Ardından aşağıda bulunan Use Maximum Render Quality ve Use Previews seçeneklerini de seçip ayarları tamamlayabilirsiniz. Son olarak Export seçeneğine tıklayarak projenizi işlemeye başlayabilirsiniz. Bu sürecin uzunluğu videonun kalitesi ve uzunluğu ile doğru orantılı olacak şekilde değişebilmektedir. İşlem tamamlandığında konumu seçtiğiniz noktada videonuz kullanıma hazır halde sizi bekliyor olacaktır.

Ortalığı Toparlamak

Projenizin video çıktısını alıp işinizi tamamladığınızda, eğer ilerde ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorsanız projenizi silebilirsiniz. Bu durum bilgisayarınızı hafifletecektir. Projeyi ilk oluşturduğunuz pencerede projenizi kayıt ettiğiniz klasöre giderek projenizi silebilir ve disk alanını genişletebilirsiniz. Ayrıca projeniz içerisinde kullandığınız videoları da silerek bu projeyle ilgili tüm yüklerden kurtulabilirsiniz. Çünkü bu aşamadan sonra ihtiyacınız olan tek şey çıktısını almış olduğunuz videodur.

Videolar, günümüz dünyası için büyük önem arz etmektedir. Bu tür günümüz iletişiminin en etkili yollarından birini oluşturmaktadır. Bu rehberi dikkatlice, yavaşça okuyarak ve program üzerinde çalışarak kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. Bu rehberin ve programın sizlere sağlamış olduğu imkanlarla ve yaratıcılığınızla birlikte ortaya kaliteli işler çıkarabilir ve geniş kitlelere hitap edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir