1. Anasayfa
  2. Fotoğrafçılık

Sayısal Fotoğraf Teknolojilerinin Faydaları Nelerdir?

Sayısal Fotoğraf Teknolojilerinin Faydaları Nelerdir?
Sayısal Fotoğraf Teknolojilerinin Faydaları Nelerdir?
0

Sayısal fotoğraf teknolojilerinin faydaları nelerdir?  Fotoğrafın icadı 19. Yüzyılın ilk yarısında gerçekleşirken Niepce odasının penceresinden saatlerce süren bir uğraşın ardından, ilk görüntüyü elde ediyordu. Bu fotoğrafa da “Le Gras’da Pencereden Görünüm” adını veriyordu. Tarihin ilk fotoğrafı çekiliyordu ama görüntünün bir yüzey üzerinde ortaya çıkarılabilmesi için de ayrıca bir takım kimyasal işlemlerin uygulanması gerekiyordu.

İlk fotoğrafçılar bu meşakkatli yolda oldukça uzun uğraşlar vererek fotoğrafın gelişimine katkılar sunarken sanayi devrimi de bu çalışmalarında onlara faydalar sağlıyordu. Sanayi devriminin bir sonucu olarak gelişen makineler fotoğrafla ilgilenenler için de yeni kolaylıkları beraberinde taşıyordu. O günden bugüne değin geçen sürede toplumlar pek çok değişimleri oldukça hızlı bir tempoda yaşadılar.

Sanayi devrimi öncesi el kol gücüne dayalı çalışan insanların yerini makineler almaya başladı. Toprağa bağlı olarak geçimini sürdüren insanlar hızlıca fabrikaların açıldığı kentlere doğru kaymaya başladılar. Yeni bir toplumsal düzen ve hayat tarzı şekilleniyordu.

Fotoğraf makinesi de gelişen teknolojilere ayak uyduruyor, fotoğrafçılar her yeni gelişmeyi hızlıca benimsiyorlardı. Sayısal teknolojilerin gelişimi de yaşanan bu süreçlere eşlik ediyordu. Hızla bilgi toplumuna dönüşen yeni toplumlarda sayısal teknolojiler yadsınamaz bir şekilde her alana yayılıyordu.

Tüm bu aşamaların sonunda fotoğrafta makaralı filmlerin yerine sayısal algılayıcılar kullanılmaya başlıyor ve fotoğraf makineleri de bir çeşit bilgisayar sistemlerine dönüşüyordu. Sayısal fotoğraf teknolojilerinin yaygınlaşması da birtakım kolaylıkları beraberinde getiriyordu.

Sayısal Fotoğraf Teknolojilerini Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Sayısal fotoğraf makinelerinde makaralı film kullanılmadığı için film banyosu da yapılmaz.

Film banyosu sırasında karşılaşılan kazalar ve bayat film gibi sorunlar bu teknolojilerde yoktur.

Film taşıma ve bunları muhafaza etme sorunu yoktur.

Sayısal teknolojiler başlangıç aşamasında yüksek maliyetli olsalar da uzun vadede film kullanımından kaynaklanan maliyete göre daha avantajlı oldukları görülür.

Sayısal makineler fotoğrafçıya fotoğrafın baskısı açısından da kolaylık sunar. Fotoğrafçı çektiği yüzlerce fotoğraf arasından istediklerini seçip basma şansına sahip olur.

Sayısal teknolojiler film ve banyo maliyetini ortadan kaldırırlar.

Siyah-beyaz veya renkli fotoğraf çekmek isteyen fotoğrafçı bunu makinenin kendisine sağladığı uygulamalar yoluyla kolayca gerçekleştirebilir.

Fotoğrafçı, her fotoğrafı için ışık koşullarına göre istediği ISO veya ASA değerini kullanma hakkına sahiptir.

Fotoğraf makinelerinde yer alan beyaz dengesi ayarı farklı ışık koşullarında fotoğrafçıya kolaylık sağlar

Sayısal makinelerle çekilen fotoğraflar hızlıca bilgisayar ortamına taşınıp izleme yapılabilir.

Video görüntüsü oluşturma ve ses kaydedebilme özellikleri sayısal fotoğraf makinelerinin sağladığı faydalardan bir diğeridir.

Pek çok sayısal fotoğraf makineleri histogram grafikleri oluşturabilme özellikleriyle fotoğrafçılara kolaylık sağlar.

Sayısal fotoğraf makineleri paralaks hatasını ortadan kaldırma noktasına gelmiştir.

Yeni fotoğraf teknolojilerinde kimyasal işlemlere gereksinim duyulmaz bu sebeple çevreye zararlı kimyasal atık oluşumu azalmıştır.

Sayısal teknolojilerdeki gelişmelerin sonucunda bilgisayar yazılımları yoluyla fotoğraflarda yapılabilen pek çok değişim ve düzenleme uygulanabilir hale gelmiştir.

Sayısal fotoğraf teknolojileri sayesinde fotoğraf arşivi oluşturmak bunları kayıt altında tutmak kolaydır. Fiziki olarak kapladığı alan açısından sayısal teknolojilerle muhafaza edilen fotoğraflar çok daha az yer kaplar.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir