1. Anasayfa
  2. Fotoğrafçılık

Dijital Foto Finish Kamerası Nasıl Çalışır?

Dijital Foto Finish Kamerası Nasıl Çalışır?
Dijital Foto Finish Kamerası Nasıl Çalışır?
0

Fotoğrafçılık yapmak isteyenlerin çoğunluğunun çokça duyduğu kelimelerden birisidir DSLR. Peki, bu makine nasıl çalışır? DSLR kelimesinin açılımı digital single reflex kamerasıdır. Yani bir anlamda dijital tek yansımalı kamera anlamına gelmektedir. Bu makineler görüntüyü lensten geçirdikten sonra aynalı bir sistem ile vizöre, yani gözünüzden baktığınız küçük ekrana yansıtılır.

DSLR Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır?

Hemen hemen bütün makinelerin tasarımı birbirine benzerdir.

Bu parçaların özelliklerin bahsedelim;

  • SLR’lerde olduğu gibi DSLR’ lerde de özel bir lens yuvası kullanılır. Lensten aldığını direk olarak odaklama ekranına iletir. Doğrudan aktarabilmesi için, mekanik hareketli bir ayna bulunur ve tam 45 derece açı ile yerleştirilmiştir. Ayna dışında bu ışığı iletebilmesi için makinenin içinde yoğunlaştırıcı mercek ve pentaprizma bulunur. Ve ışığı rahatça görebilmemiz için vizör bulunmaktadır.

Fotoğraf Çekerken Odaklama Nasıl Yapılır?

Fotoğraf çekerken odaklama manuel olarak vizörden odaklanılarak veya otomatik olarak deklanşöre veya önceden atanmış bir AF düğmesine yarım basmak kaydıyla etkinleştirilebilir.

Fotoğraf çektiğiniz an ayna hareket eder ve deklanşör aradan kalkar sensör ise ışığı işler ve fotoğraf çekilmiş olur.

DSLR Makineleri Ortak Özellikleri
DSLR Makineleri Ortak Özellikleri

DSLR Makineleri Ortak Özellikleri

  • Mode Kadranı: Dijital SLR makinelerin çoğunda da olduğu gibi dijital kameralarla birlikte, standart kamera ayarlarına veya otomatik sahne modu ayarlarına erişebilmek için çoğunda genellikle bir mod kadranı bulunur. Bu kadran aracılığı ile otomatik veya manuel çekim yapılabilir.
  • Toz Azaltma Sistemi: Lens montajının arkasında hazneye giren tozları önlenebilmesi için bir toz kapağı bulunmaktadır. Yakın zamanda çıkan modellerin hemen hemen hepsinde Canon marka makinelerde kullanılan titreşim ile lens üzerindeki tozu azaltma özelliği kullanılmaktadır.
  • Değiştirilebilir Lensler: Bu özellik DSLR makinelerine özgü bir özellik değildir. Ancak fotoğraf makinelerinde lensleri değiştirme, bulunan ortama göre en iyi lensi seçme ve özel lenslerin eklenmesi özelliği oldukça önemlidir.
  • HD Video Çekme: 2008 yılından itibaren bu özellik firmalar tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. İlk olarak 720p olarak çıkan bu özellik günümüzde çok daha gelişerek kullanıcı ile buluşuyor.
  • Geniş Sensör Ve Daha İyi Resim Kalitesi: Sensörlerin çözünürlüğü genellikle megapiksel olarak ölçülür. Daha büyük sensörlere sahip kameralar daha yüksek megapiksel değerlere sahip olabilirler. Ancak büyük megapiksel derecesi daha yüksek kalite anlamına gelmemektedir. Bunun en iyi örneği düşük ışık hassasiyetidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir