1. Anasayfa
  2. Fotoğrafçılık

RAW Nedir? RAW ve JPEG Arasındaki Fark Nedir?

RAW Nedir? RAW ve JPEG Arasındaki Fark Nedir?
RAW Nedir? RAW ve JPEG Arasındaki Fark Nedir?
0

RAW nedir? RAW ve JPEG arasındaki fark nedir? RAW fotoğraf çekim özelliğiyle JPG fotoğraf çekim özelliği arasındaki en önemli ve en dikkat çeken özelliği RAW formatının çekim yapıldıktan sonra üzerinde bazı değişikliklere izin vermesidir.

RAW formatıyla çektiğiniz resimler üzerinden çekim sonrası kontrast, parlaklık, keskinlik gibi özelliklerinden değişikler yapabilirsiniz. JPG formatında çekim sonrası düzenleme özelliği yoktur. RAW formatının bu özelliği sayesinde en çok kullanılan çekim formatlardan biridir.

Fotoğraf makinelerinde bulunan Raw formatının farklı dosya biçimleri bulunmaktadır. Çok fazla dosya biçiminin bulunduğu formatta en çok yaşanılan sorun ise uyumluluk sorunudur. Raw formatını kullanarak hedeflediğiniz kalitede fotoğraflar karelerine daha hızlı ve daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ve ortaya çok iyi eserler, görseller çıkartabilirsiniz.

Raw formatındaki bir fotoğrafı başka fotoğraf formatıyla düzenlemeye çalıştığınız zaman fotoğraf üzerinde bozulmalar meydana gelecektir.

RAW Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Çoğu profesyonel fotoğraf makinesinde fotoğraf formatları bulunmaktadır. Bunlar JPG, RAW, + JPG gibi seçeneklerdir. Eğer yüksek kalitede ve daha sonra düzenleme yapmak yapabileceğiniz kareler çekmek istiyorsanız bulunan fotoğraf modları arasında RAW formatını kolaylık seçebilirsiniz. Yani kısaca fotoğraf formatlarına gelip RAW’ı seçin.

Dünya’da en çok kullanılan fotoğraf makinesi markaları Canon, Nikon, Sony ve Casio markalarıdır. Ve bu markaların içerisinde bulunan RAW formatının dosya biçimi hepsinde farklıdır. Canon’da CRW, Nikon’un NEF, Sony’nin ARW ve Casio’nun ise BAY diye Raw formatı uzantıları bulunmaktadır.

RAW ve JPEG farklar

RAW Fotoğraf Açma ve Düzenleme Programı

RAW formatında çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızda düzenlemeler yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz Adobe Photoshop uygulaması vardır. Bu uygulamada RAW formatındaki fotoğraflara düzenlemeler yapılması adına Camera Raw eklentisinin kurulumuna sahip olmalıdır. Eklentinin bulunduğu program üzerinde tüm Raw formatındaki fotoğraflarınız üzerinden rahat bir şekilde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Adobe Photoshop programı gibi Adobe Lightroom programı üzerinde de Raw formatındaki fotoğraflarınız da düzenlemeler yapabilirsiniz. Adobe Lightroom programı da photoshop gibi kullanımı kolay bir programdır.

Sizde fotoğraf makinenizle daha kaliteli ve sonradan düzenlemelerle çektiğiniz fotoğrafları güzelleştirmek istiyorsanız Raw formatını seçerek fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Raw formatını bir kere kullandığınız zaman bir daha bırakamayacak ve diğer formatları kullanmak bile istemeyeceksiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir