1. Anasayfa
  2. Fotomontaj

Grafik Tasarımında Renklerin Dili

Grafik Tasarımında Renklerin Dili
Grafik Tasarımında Renklerin Dili
0

Hayatımızın her alanında kullandığımız eşyadan, doğa yer alan her şeyin bir rengi vardır. Bu renkler var olduğu şeyi en iyi şekilde anlatmaktadır. Renkler insan hayatından da önemli bir yere sahiptir. Renk tercihleri ile bir insanın karakterini, kişiliğini ya da o anki ruh halini anlayabilirsiniz. Örneğin mutsuz bir gündesiniz kıyafet tercihiniz koyu renklerden oluşur. Ya da mutlu bir gündesiniz o zaman da kıyafet tercihiniz mutluluğunuzu ifade edecek olan açık renklerden oluşmaktadır. Hayatımızda önemli bir yere sahip olan renklerin hepsinin ayrı bir anlamı vardır.

Her zaman karşımıza çıkabilecek tasarımlarda renk kullanımı çok önemlidir. Her rengin bir anlamı olduğu için rengi kullanırken ona dikkat ederek hareket etmek gerekiyor. Bu yüzden renklerin anlamlarını bilmek önemlidir.

Renklerin Anlamları

Tasarımlarda en çok kullanılan renkler; kırmızı, mor, kahverengi, pembe, siyah, mavi, yeşil şeklinde ilerler. Renklerin anlamlarını gelin inceleyelim.

Kırmızı: Kırmızı her zaman karşımıza çıkan bir renktir. Kırmızı rengi insanda iştah açan bir renk olduğu için genellikle gıda sektöründe bulunan birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte kırmızı rengi, canlılığı ve dinamizmi temsil eder.

Siyah: Siyahın kullanılma amacı her zaman duygusallığı ve hüznü anlatmak için kullanılmıştır. Bunun yanı sıra siyah rengi gücü de temsil etmektedir. Dünyanın her yerinde siyah hüznü ifade eden bir renk olsa da bu durum Japonya’da değişmektedir. Japon kültüründe siyah renk mutluluğu temsil eder.

Mavi: Denizin, gökyüzünün sonsuzluğunu temsil eden mavi rengi herkes tarafından sevilen renklerden biridir. Mavi rengi insanlar üzerinde sakinlik, huzur duygularını hissettirir.

Yeşil: Doğanın ve baharın temsilcisidir yeşil. Yeşil rengi enerji verir, insanı rahatlatır, güven duygusu verir. Bu nedenle finans sektöründe yeşil çok tercih edilir. Bunun yanı sıra gıda ve sağlık alanlarında da yeşil tercih ediliyor.

Kahverengi: Gerçek duyguların ve disiplinin rengidir kahverengi.

Mor: Daha çok genç kızların ve hanımların kullandığı mor rengi hayatımızda ihtişam ve lüks yaşamı temsil eder. Tasarım işlerinde çok tercih edilen bir renk değildir.

Pembe: Tamamen sevgi ve rahatlığı temsil hoş bir renktir.

Kullanmakta olduğumu her rengin anlamı ve insanlar üzerinde bıraktığı etkilerden, öneminden bahsettik. Bu yüzden yapılacak olan her türlü tasarımda kullanılacak olan renkler anlamın göre insanlar üzerinden bırakacağı etkileye göre tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir