1. Anasayfa
  2. Fotomontaj

Photoshopta iki resmi birleştirme

Photoshopta iki resmi birleştirme
0

Photoshop kullanarak iki resmi birleştirme.

Merhaba, fotomantaj.org sitemizde bu gün Photoshop kullanarak iki resmi birleştirme işlemini öğretiyoruz. Bize lazım olan şeyler 1 adet Photoshop 2 adet resim ve biraz bilgi. Bilgiyi biz veriyoruz, diğer ikisi de sizden. Hadi başlayalım.

1=) Resimleri Uygulamada açma.

Photoshop’u açıyoruz. Daha sonra ise sol üstten “Dosya” butonuna oradan da “Aç” sekmesine tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekrandan ise ilk resmimizi yani arka planda olmasını istediğimiz resmi seçiyoruz.

Benim resmim hazır. Resmimizi seçiyoruz ve “Aç” butonuna tıklıyoruz. Daha sonrasında ise ikinci resmimizi Sürükle-Bırak yöntemi ile az önce Photoshop’da açtığımız arka plan resmimizin üstüne bırakıyoruz ve resimdeki çizgi’ nin işaret ettiği yerdeki kutusuna basıp resmi yerleştiriyoruz.

 

2: Resimi arka plana göre hizalama.

Buraya kadar tamam. Şimdi ise resmimizi Mouse ile tutarak arka plandaki resme göre hizalamamız gerekiyor. Resmimizi arka plandaki kanepeye orantıladığımız zaman şöyle bir görüntü çıkıyor.

3: Resimi seçme ve renk uyumunu ayarlama.

Şimdi resmimizi buraya yerleştirdik ama şöyle bir sıkıntı var. O da renk uyumu hiç güzel olmadı. Bizim bu resimde renk uyumunu ayarlamamız gerekiyor. Bunun için de sol taraftaki araçlar çubuğundan seçim aracını seçip, daha sonra ise bu arası sol üst taraftan + İşaretine getirmemiz gerekmekte.

Buraya kadar tamamsa eğer, seçme aracıyla resmimizin üzerine gelip mause ile sol tık yaparak seçiyoruz. Resmimizin kenarları düz ve karmaşık olmadığından dolayı hemen koltuk resmini seçiyor fakat kenarları düz olmayan ve karışık olan resimlerde bu iş daha farklı alışıyor. O işlemi de farklı bir yazıda öğretebilirim. Şimdi resmimizi seçtikten sonra ekranda şöyle bir görüntü olacak.

Buradan sonra ise hiçbir yere dokunmadan, sağ alt köşedeki gece/gündüz simgesine benzeyen Renk ayarları butonuna tıklıyoruz.

Buradan ise açılan ekrandan “Titreşim” butonuna basıyoruz ve karşımıza böyle bir ekran geliyor.

Buradan ise Canlılık ve Doygunluk seçeneklerini resme bakarak değiştiriyoruz ve gözümüze hangisi güzel gözüküyorsa o seçenekte bırakıyoruz.

Tabi sadece “Titreşim” seçeneğini kullanmak zorunda da değilsiniz diğer seçenekleri de deneyebilir, buna göre bir renk ayarı tutturabilirsiniz. Ama sadece bu son eklediğimiz resmin renk ayarlarını bazen değiştirmeniz yetmiyor. Bu sorunda ise Seçme aracı ile yaptığımız aynı işlemi ben arka plandaki kanepeye de uygulamak istiyorum ve son görüntü şöyle oluyor.

Bu eğitim bukadardı. Bizi takip etmeyi unutmayın :=)

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir