Photoshopta yüz temizleme
0

Bazen çekildiğimiz fotoğraflarda yüzümüzün belirli bölgelerini temizlemeye çalıştığımızda ortaya fazlasıyla yapay bir görüntü çıktığını görürüz. Bunun en büyük sebeplerinden biri birden fazla lekeyi doku taşıma yöntemiyle ortadan kaldırdığımızda dokuların yapay bir şekilde iç içe girmesinden kaynaklıdır. Bu gibi durumlarda en kolay çözüm yüzümüzün tamamını temizleme olacaktır. Photoshop üzerinde yüzümü en basit nasıl temizlerim? sorusunu soruyorsanız bu dersimizde tüm yanıtları alacaksınız.

 

Öncelikle üzerinde çalışma yapacağımız görseli photoshop üzerinde açıyoruz.

 

1- Görseli photoshop üzerinden açtıktan sonra çoğaltma işlemini yapmamız gerekiyor. Bunun için 1 numaralı ok ile gösterilen katman seçili iken klavyemizden Ctrl + J kombinasyonunu uyguluyoruz.

2- Katmanı çoğalttıktan sonra silme işlemine başlamamız gerekiyor. Silgi aracını seçiyoruz.

3- Silgimizin opacity(opaklık) ayarı %100 olmalıdır. Bunun sebebi dokunduğu yerleri tamamen yok etmesini istediğimiz içindir.

4- Çalışmamızı kopyaladığımız katmanın üzerinde gerçekleştirebileceğimiz için öncelikle arkaplanı bir süreliğine görüntüsünü kapatmamız gerekiyor. Bunun için öncelikle 4 nolu oka tıklayarak gözü kapatıyoruz.

5- Çalışmamıza bu katman üzerinden devam edeceğimiz için silme işlemine başlamadan önce kopya olarak aldığımız katmanın seçili olduğundan emin olmamız gerekiyor. Makyaj yapacağımız yer hariç tüm yüzeyleri sileceğimiz için silgi boyutunu düzenli olarak değiştirerek silinecek yerin büyüklüğüne, köşeli veya yuvarlak oluşuna göre şekillendirmemiz gerekmektedir.

Yüz hariç diğer yerlerin silme işlemini tamamladıktan sonra yüzün içerisinde bulunan göz, dudak vs gibi temizlikten etkilenmesini istemediğimiz kısımların silme işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Silme işlemini tamamladığımızda sadece temizlik işlemini uygulayacağımız yüzeylerin kalmış olması gerekmektedir.

6- Temizleme filtresini uygulamak için Filter > Blur > Guassian Blur kısmını seçerek yüz temizleme filtresini uygulamaya başlıyoruz. (6,7,8 nolu oklar ile gösterildi.)

9- Burada bizden filtrenin uygulama yarı çapını girmemizi istiyor. Ben çok fazla müdahale edilmesi gereken bir görsel seçtiğim için bu değeri 17 değerinde kullanarak bu işlemi gerçekleştiriyorum. Siz de kendiniz bu işlemi gerçekleştirirken değeri büyütüp-küçülterek temizleme işleminin boyutunu belirliyoruz. Filtre ayarlarını gerçekleştirdikten sonra Ok butonuna tıklıyoruz.

10- Filtre işlemini tamamladıktan sonra ok ile gösterilen göz işaretine tıklayarak ana resmimizin açılmasını sağlıyoruz.

11- Temizleme işlemine devam etmek için kopyaladığımız katmanı tekrar seçiyoruz.

12- Eraser Tool aracı ile silgimizi seçiyoruz.

13- Opacity yani opaklık değerini %10 civarına getirerek silgimizin müdahale gücünü düşürüyoruz ve burun, dudak, göz gibi fazla bulanıklık oluşan yüzeylere uygulayarak o yüzeylerin doğal görünüme kavuşmasını sağlıyoruz.

Çalışmamız bu şekilde gerçekleşmektedir. Uygulayamadığınız kısımları yorumlara belirtmeniz durumunda sorularınıza cevap alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir