1. Anasayfa
  2. Fotomontaj

Nasıl Fotomontaj Yapılır? Fotomontaj Tarihi

Nasıl Fotomontaj Yapılır? Fotomontaj Tarihi
Nasıl Fotomontaj Yapılır? Fotomontaj Tarihi
0

Nasıl fotomontaj yapılır? Fotomontaj tarihi:  Bir konu üzerindeki eksik bölümlerin tamamlanması anlamını taşıyan fotomontaj işi, konunun net bir şekilde anlatılması amacıyla fotoğrafların birleştirilmesi sanatıdır.

Fransızca kökenli olan kelimenin anlamı incelendiğinde; kolaj tekniği devreye girer. İşlem fotoğrafları ve fotoğraflardan alınmış parçaların amacına uygun olarak birleştirilmesidir. Gerçeküstü görüntüler elde etmek için kullanılan uygulama genel olarak;

  • Basın,
  • Eğlence ve
  • Politika sektöründe kullanılır.

Bu işlemde amaç eğlenceyle birlikte verilen mesajın karşı tarafa net bir şekilde aktarılmasını sağlamaktır.

Fotomontajın Tarihi

Uygulama ilk olarak 1928 yılında bir fotoğraf sanatçısı olan Stepanova tarafından gerçekleştirilmiştir. Her biri ayrı bir mesaj içeren anlık fotoğrafların bütünleşerek farklı bir etki göstermesi olarak tanımlanabilecek uygulama günümüzde sıklıkla kullanılır.

  • Fotomontajda temel çalışma prensibi kişinin kendi çektiği fotoğraflar üzerinde oynamasıdır.

Çekilmiş fotoğraflar eşliğinde eksiği bulunan bir parçanın tamamlanması için farklı fotoğraflardan yardım alan dal, verilmek istenen mesajın eksiksiz bir şekilde karşı tarafa yansıtılması için uğraşır. İlgili fotoğrafların çalışmanın yapılacağı bilgisayara yüklenmesinin ardından fotomontaj çalışmaları 6 etapta tamamlanır.

Fotomontaj

Fotomontajın Uygulama Aşamaları

İlk olarak montajın yapılacağı ana resim seçilir ve bilgisayar ekranına açılır. Montajda kullanılacak yüzün seçilmesiyle işlemler devam eder. Ana karakterin resminin seçilmesinin ardından resimler ölçeklenir. Kullanılmak için belirlenen yüz ana resimden ayrılır ve kullanılacak hale getirilir.

  • Bu aşamada resmin kenarları temizlenir ve ana resimdeki pozisyona uygun hale getirilir.
  • Bazı resimler için sadece yüz yeterli olurken karma çalışmalarda tüm fotoğraf üzerinde oynama da yapılabilir.

İstenilen konu için fotoğraf parçaları bir araya getirilirken kullanılan fotoğraflar üzerinde de düzenlemeler yapılır. Birden fazla fotoğrafla yapılan çalışmalarda eksik görülen alanlar farklı portrelerle tamamlanır. Uygulamanın en büyük özelliği birden fazla fotoğrafın birleştirilmesinin yanı sıra eksik görülen alanların yapılandırılmasının sağlanmasıdır.

Fotomontaj İlk Olarak Ne Zaman Kullanılmıştır?

İlk olarak 1928 yılında kullanılmaya başlayan program sayesinde kendi başına anlam taşıyan fotoğraflar tek bir fotoğrafta birleştirilir ve ortaya yeni bir anlam çıkartılır.

Bu alanda kişisel fotoğraflar kullanılarak eğlenceli ve anı değeri yüksek çalışmalar hazırlanabilir. Profesyonel anlamda kullanılan fotomontajlar daha çok reklam verenler tarafından müşteriyle özel bir bağ oluşturabilmek için tercih edilir.

  • Fotomontaj yapmakisteyenler pek çok bilgisayar programından yararlanabileceği gibi temel olarak Photoshop programını kullanırlar.

Bu program eşliğinde resimlere eklemeler, düzenlemeler, yeni nesneler eklenebileceği gibi istenmeyen bölümler tamamen çıkarılabilir. Birden fazla fotoğrafı birleştirerek ortaya yeni bir eser çıkarılmasına dayalı olan uygulama sayesinde günümüzde pek çok mesaj sadece görsel kullanılarak verilebilmektedir.

Birkaç fotoğrafın birleştirilerek tek karede kullanılması olarak basit bir şekilde anlatılabilecek olan uygulamayla resimler arasından seçilen unsurlar farklı bir amaç için bir araya toplanır. Asıl fotoğrafta bulunmayan bir görüntü diğer resimlerden toplanır ve ortaya gerçekte olmayan ancak iki resmin birleşiminden oluşan yeni bir görsel çıkar. Bu çalışmada bir fotoğraf hilesi yaratılmış olur.

Basında Kullanılan Fotoğraf Türleri Nelerdir?

Basında yer alan haberlerde genel olarak 3 tür fotoğrafa yer verilir. Haber fotoğrafları, renklendirici ve kavramsal değere sahip fotoğraflar birleştirildiğinde ortaya mesaj değeri yüksek görseller çıkar. Haber fotoğrafları okuyucu bilgilendirmek içindir ve olayın gerçek boyutunu resme taşır. Renklendirici fotoğraflarınsa konuyla bir alakaları olmadığı gibi yer aldığı metni destekleme özelliği bulunur.

Kavramsal fotoğraflarsa habere konu olan içeriğin okuyucunun gözünde canlanması için durumu destekler. Fotomontaj çalışmalarında temel amaç; resmi gören kişinin biraz da ironi içeren bir şekilde verilmek istenen mesajı net bir şekilde anlaması ve bu durumdan kendince bir mesaj çıkarabilmesidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir