1. Anasayfa
  2. Photoshop genel

ARM Tabanlı Cihazlar için Adobe Photoshop Beta Yayınlandı

ARM Tabanlı Cihazlar için Adobe Photoshop Beta Yayınlandı
ARM Tabanlı Cihazlar için Adobe Photoshop Beta Yayınlandı
0

ARM tabanlı cihazlarda çalışabilecek Adobe Photoshop sürümü yayınlandı. Henüz yeni olan bu sürüm, beta döneminde olduğu için içerisinde her özelliği bulundurmuyor. Ancak bu beta sürümü sayesinde Photoshop, bazı Microsoft ve Apple ürünlerinde direkt olarak kullanılabiliyor. Bildiğiniz gibi Apple, Intel işlemcilerden vazgeçip kendi bilgisayar işlemcisi M1’i tanıtmıştı ve bilgisayarlarında kullanmıştı.

İşte bu yayınlanan sürümde M1 işlemcili Mac modellerinde ve Microsoft’un Surface Pro X modelinde çalışabiliyor. Sürüm yayınlanmadan önce Photoshop programını kullanmak için Apple’da Rosetta, Windows’da ise Emülatör kullanmak gerekiyordu. Ancak beta sürümü sayesinde ARM tabanlı bu cihazlarda artık bu tür ek programlara ihtiyaç kalmadan Photoshop kullanılabiliyor.

Yeni Adobe Photoshop Beta Sürümünde Bazı Araçlar Kullanılamıyor

Adobe Photoshop Beta konusuna geçmeden önce ARM tabanlı cihazlar için birkaç noktaya değinmek istiyoruz. Yakın dönemde tanıtılan ARM tabanlı yeni bilgisayar işlemcisi M1, diğer bilgisayar işlemcilerinden farklı bir yapıya sahip. Bu yüzden doğal olarak tüm uygulamalar bu işlemciyi desteklemiyor. Kısacası normal bilgisayarlarda çalışan birçok uygulama bu işlemciyi kullanan bir bilgisayarda çalışamayabiliyor. İşte bu yüzden şirketler M1 ve M1 gibi ARM tabanlı işlemciler için uyumlu sürümler yayınlıyor.

Photoshop programının yanı sıra ARM tabanlı cihazlar için daha önce Blizzard şirketinden bir açıklama gelmişti. Şirket, yakın zaman ki duyurusunda World of Warcraft oyununun bu işlemcilerle uyumlu olacağını belirtmişti. Bu seferki hamle ise Adobe şirketinden geldi. Şirket, ARM tabanlı cihazlar için merakla beklenen Photoshop sürümünü yayınladı.

ARM tabanlı bazı cihazlar için yayınlanan yeni Adobe Photoshop sürümü, henüz beta sürecinde bulunuyor. Programın herhangi bir emülatör gerektirmeden direk M1 işlemcili Apple Mac cihazlarında ve Surface Pro X’de çalışacağını belirtmiştik. Yeni sürüm bu sebeple bu cihazları kullananlar için büyük bir önem taşıyor. Ancak henüz beta süresince ki sürümde bazı araçlar henüz kullanılamıyor.

Bu kullanılmayan araçlardan bazıları, ‘healing brush’, ‘content aware fill’ ve ‘patch tool’ araçlarından oluşuyor. Ayrıca Adobe şirketi bir açıklama yayınlayarak ARM tabanlı cihazlarda kullanılan sürümde oluşabilecek bazı sorunları belirtti. Şirket, açıklamasında yakın dönemde bu sürüme yeni özelliklerin dahil edilebileceğini de ifade etti. Şirket ARM tabanlı cihazlar için diğer uygulamalarının ne zaman yayınlanacağı hakkında ise henüz bir bilgi vermedi. Bunların yanı sıra bu Photoshop beta sürümünün henüz gündelik iş yükünü kaldıracak durumda olmadığını ve desteklemediğini belirtelim.

Yeni Adobe Photoshop Beta sürümünü indirmek için Creative Cloud masaüstü uygulamasını açmanız gerekiyor. Bu uygulamada beta uygulamalar kısmına tıkladığınızda yeni beta sürümünü tıklayıp indirebilirsiniz. Yazımızı bitirmeden önce sürümün henüz betada olduğunu tekrar hatırlatalım. Kısacası bu sürümde bazı özellikleri kullanamayabilirsiniz ve bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir