1. Anasayfa
  2. Fotomontaj

Logo Tasarımı Nedir? Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Logo Tasarımı Nedir? Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Logo Tasarımı Nedir? Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
0

Logo tasarımı işletmenizi ilk görüşte yansıtmalıdır. Bir firmanın ne iş yaptığı logosundan anlamamız gerekir. Belirli renkler ve semboller kullanarak bir araya getirilmiş bir bütündür logo tasarımı.

Karmaşık olmayan, sade, özgün ve benzersiz olması gerekmektedir. Logo tasarımında üzerinde durulması gereken bazı hususlar şunlardır;

Karmaşıklıktan Uzak Sade Logo Tasarımı

Logo tasarımı sade ve olabildiğince karmaşadan uzak durması gerekir. En az renk ve materyal kullanılarak yapılan logo tasarımı başarılı demektir. Yani demek istediğimiz çok renk kullanılarak çok iyi bir logo ortaya çıkmaz. Çok fazla sembol ve ikon kullanarak çok iyi bir logo ortaya çıkmaz.

Yeni nesil minimal logo tasarım ve trendleri takip ederek iyi sonuçlar elde edebiliriz.

Yazı Tipi (Font) Seçimi ve Uyumu

Kullanacağımız yazı tipi firmanın karakterini yansıtmalıdır.

İnternet dünyasında yüz binlerce çeşit yazı tipi bulunmaktadır. Kalın, ince, italik, oval, keskin, çizgisel birçok yazı tipi ailesi vardır.

Bunlar arasında bizleri en iyi temsil eden, en çok bizimle özdeşleşen yazı tipini bulmamız gerekiyor.

Logo tasarımında en fazla 2 adet farklı yazı tipi kullanmamız gerekmektedir. Daha fazla kullanılması durumunda estetikten uzak, karmaşık bir sonuç alırız.

Renk Seçimi

Logo tasarımında renk seçimi oldukça çok önemli diyebilir. Şöyle ki ne kadar sade ve uyumlu yazı tipi kullansak bile o logonun renklerini doğru ayarlayamazsak maalesef hüsranla karşılaşırız.

Logo tasarımında en fazla 2 adet farklı renk kullanmalıyız. Ya da kendimize renk belirleyip (örn. Mavi), bu rengin tonlarını kullanabiliriz.

Renk geçişlerinden kaçınmalı kesinlikle gradient kullanmamalıyız. Bunun sebebi ise logonun kullanım alanlarını sınırlandırmış oluruz. O logoyu kolayca bir kağıda, tişörte veya tabelaya kolayca basılmasını sağlamalıyız.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir