1. Anasayfa
  2. Video

Windows 10’da Videonun Kare Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

Windows 10’da Videonun Kare Hızı Nasıl Kontrol Edilir?
Windows 10'da Videonun Kare Hızı Nasıl Kontrol Edilir?
0

Bu yazıda Windows 10’da videonun kare hızı nasıl kontrol edilir adım adım anlatılıyor, kare hızından ve ne işe yaradığından bahsediliyor. Kısaca Windows 10’a değiniliyor.

Kare Hızı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kare Hızı ya da İngilizcesi FPS (frame per second), videolarda saniye başına gördüğümüz kare sayısını ifade eder. Bir videonun FPS değeri artarsa akıcılığı doğru orantıda artar. FPS değeri düşerse akıcılığı da düşer. FPS değeri arttıkça daha akıcı videolar, dizi veya filmleri izlemek mümkündür. FPS hızı PC oyuncularını da ilgilendiren bir konudur. Oynadıkları oyun ne kadar iyi bir FPS değerine ulaşırsa oyunları o kadar akıcı bir şekilde oynarlar.

Bu yüzden PC oyuncuları daha iyi bir FPS değeri için daha iyi bir ekran kartına ihtiyaç duyarlar. FPS değeri arttıkça saniye başına görülen kare sayısı artar yani 60 FPS değerinde bir video da saniye başına 60 kare fotoğraf gördüğümüz anlamına gelir. FPS değeri arttıkça dosya boyutu da aynı oranda artar.

Windows 10 Nedir?

Dünya da birçok işletim sistemi bulunur. İşletim sistemleri bilgisayar ve kullanıcı arasında bir nevi aracı görevini üstlenir. Karmaşık sistem işlerini işletim sistemleri kullanıcıya kolaylık sağlayarak kendisi halleder. Kullanıcıya ise kolay ve anlaşılır bir ara yüz sunar. Bu işletim sistemlerinden biri olan Windows günümüzde popüler ve çok kullanılan bir işletim sistemidir.

Microsoft tarafından geliştirilmiş en son çıkan sürümüdür. Günümüzde popüler olan başka işletim sistemleri ise; MacOS ve Linux’dur. Ayrıca Linux tabanlı yerli işletim sistemimiz ise Pardus’dur.

Video Kare Hızı Nasıl Kontrol Edilir? Adımlar

1.Adım

FPS değeri kontrol edilecek video dosyası açılır.

2.Adım

FPS değeri kontrol edilecek videoya sağ tıklanır. Önünüze çıkan sekmeden “Özellikler” bölümüne tıklanır.

3.Adım

Açılan sayfadan sırasıyla; Genel, Güvenlik, Ayrıntılar, Önceki Sürümler sekmelerinden, “Ayrıntılar” sekmesine tıklanır.

4.Adım

Açılan sekmede “Video” başlığı altında “Resim Kare Hızı” değeri bize FPS yani Kare Hızı değerini gösterir.

Videonun kare hızını öğrenmek montaj işlemleri konusunda da size yardımcı olmaktadır. Video montaj ders serilerimiz çok yakında detaylı olarak sizlerle beraber olacak. Yorum ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir