1. Anasayfa
  2. Fotomontaj

Facebook Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

Facebook Fotoğraf Boyutları Nelerdir?
Facebook Fotoğraf Boyutları Nelerdir?
0

En iyi sosyal paylaşım platformu olan ve geçtiğimiz günlerde en çok indirilen 3 uygulama arasına giren Facebook’a kapak, profil, hikaye fotoğrafı yüklerken yüklenen bu fotoğraflar hangi boyutlarda olmalı. Bu yazımızda Facebook fotoğraf boyutları nelerdir? Kısaca onlardan bahsedeceğiz.

Facebook fotoğraf boyutları nelerdir?

Biraz önce de söylediğimiz gibi Facebook aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala en popüler sosyal paylaşım platformu. Bu popülerliğini uzun bir süre koruyacak gibi görünüyor. Tabi ki bu popülerliğini kendini daima geliştirmesine ve yenilikleri takip etmesine borçlu.

Peki, Facebook uygulamasına bir kapak fotoğrafı eklemek istediğimizde hangi görsel boyutu kullanacağız ya da profil resmini değiştirmek istediğimizde hangi boyutu kullanırsak profil resmimiz daha güzel görünecektir. Cevabı yazımızda.

Kapak Fotoğrafı Boyutu

Profil resminizin hemen üstünde yer alan büyük fotoğrafa kapak fotoğrafı denir. Kapak fotoğrafı yüklemek için önerilen boyutlar ise 820 x 462. Eğer kapak fotoğrafınızın her tarafının net ve güzel görünmesini istiyorsanız yapmanız gereken 820 x 462 boyutlarında bir görsel yüklemek. Bu kapak fotoğrafınızı daha ayrıntılı gösterecektir. Fotoğrafınızda taşma ya da küçülme kesinlikle olmayacaktır.

Profil Fotoğrafı Boyutu

Profil fotoğrafı sizin görünüşünüzü yansıtır. Yani bir bakıma sizin dış görünüşünüzü diğer kullanıcılara gösterir. Facebook’un profil fotoğrafı için önerdiği boyut 180 x 180.

Unutmayın yüklediğiniz profil fotoğrafının kare boyutlarda olması gerekiyor.

Gönderi boyutu

Facebook kullanan herkes mutlaka bir defa gönderi paylaşmıştır. Tabi merak edilen konulardan birisi de Facebook da paylaşılan gönderilerin fotoğraf boyutları. En çok sorulan soru hangi boyutta fotoğraf paylaşırsam fotoğraflarım daha güzel görünür.

Facebook yaptığı 2020 yılında yaptığı açıklamada bu konuya bir netlik kazandırdı. Facebook’un gönderi paylaşırken önerdiği gönderi boyutu 1200 x 630. Gönderilerinizin iyi gözükmesini istiyorsanız mutlaka bu ölçülere uymayı unutmayın.

Video Boyutu

Eğer Facebook da video paylaşmayı seviyorsanız önerilen piksel 1280 x 720. Bu piksel boyutunu kullanarak ana ekranda oynatılan videolarınızın daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Hikaye Boyutu

Yazımıza hikaye boyutu ile son verelim. İlk olarak Snapchat uygulamasında yer alan hikaye özelliğini Instagram’ın ardından Facebook da kullanmaya başlamıştı. Eğer Facebook’un hikaye özelliğini kullanacaksanız bunun için önerilen boyut 1080 x 1920.

Facebook platformuna fotoğraf ya da video yüklemek istiyorsanız bu boyutları aklınızdan çıkarmayın. Bu özellikleri bilmeniz bile fotoğraflarınızın Facebook da güzel görünmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir