Müzikli Slayt Nasıl Oluşturulur?
Müzikli Slayt Nasıl Oluşturulur?
0

Müzikli slayt nasıl oluşturulur? Okulda, iş yerinde ya da konferanslar da verilen konularla ilgili bilgileri sunmamız adına slaytlar hazırlamaktayız. Slaytlarımızı Office programı olan PowerPoint üzerinden hazırlarız. Slayt içerisinde bilgilerle beraber ister resimler ekleyebilir isterseniz de videolar ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte slayt içerisinde arka planda çalacak seslerde ekleyebilirsiniz.

Müzikli Slayt Oluşturma?

PowerPoint’i açtığınızda direk karşınıza yeni sayfa çıkacaktır. Çıkan sayfa da yeni sayfalar ekleyerek istediğiniz kadar sayfa ekleyebilirsiniz ve resimler, videolar, sesler ekleyerek slaytlarınızı hazırlayabilirsiniz.

PowerPoint’te hazırlamış olduğunuz slaytları kaydetmek çok basittir. Yapmanız gereken sayfanın sol üst köşesinde yer alan “Dosya” seçeneğine tıklayarak karşınıza çıkan sayfadan “Kaydet veya Farklı Kaydet” seçeneklerine tıklamak yeterli olacaktır. “Farklı Kaydet” seçeneğine tıklarsanız slayt dosyasını adlandırabilir ve istediğiniz yere kaydedilmesini sağlarsınız.

Slaytın giriş sayfasına konu başlığı ve bilgiler verebilirsiniz.

Slaytlar da kullanabileceğiniz birçok farklı slayt tasarımı ve slaytlar arasında geçişlerde kullanabileceğiniz birçok farklı efektleri vardır. Slaytlarınızda bunları kullanmak için yukarıda bulunan “Ekle” seçeneğine tıklayıp oradan istediğiniz tasarım ve efekti kullanabilirsiniz.

Slaytlarınıza resim eklemek istiyorsanız bunu iki şekilde yapabilirsiniz. İlk olarak direk karşınıza çıkan boş sayfada görüntü kutusu vardır o kutuya tıklayarak istediğiniz resmi ekleyebilirsiniz. İkinci olarak yapabileceğiniz işlem ise “Ekle” butonuna tıklamak orada direk butonun altında yer alan “Resimler” seçeneğine tıklamak ve daha sonra hangi dosya üzerindeyse oradan görseli seçmektir. Bu yöntemleri kullanarak slaytlarınıza görsel ekleyebilirsiniz.

Slaytlarınızda sayfa düzenlemesi de yapabilirsiniz. “Slayt Sıralayıcısı” seçeneği sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde istediğiniz sıralamayı yapabilirsiniz.

Daha iyi sunum olabilmesi adına ve görsel güzellik katması adına slaytlar arasında geçiş efektleri kullanabilirsiniz.

Boş kalan beyaz arka planlara istediğiniz şekilde ekleme yapabilirsiniz. Arka plana resim eklemek için “Arka Planı Biçimlendir” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. İstediğiniz görüntüyü ekleyebilirsiniz.

Görseller ve videolar ekleyebildiğiniz gibi slaytlarınızda arka planda çalabilecek fon müzikleri de ekleyebilirsiniz. Fon müziği eklemek çok kolaydır. Yapmanız gereken “Ekle” seçeneğine gelmek ve orada bulunan “Ses” butonu tıklamak. Burada buton size çevrimiçi ses ve bilgisayardaki ses olarak iki seçenek sunacaktır. Siz burada internet üzerinde aramayla ses ekleyebilir isterseniz de bilgisayarınıza önceden indirdiğiniz sesi ekleyebilirsiniz.

Sesi ekledikten sonra “Ses Seçenekleri” altındaki “Slaytlar Arasında Oynat” seçeneğine tıklayarak şarkının tüm slaytlarda çalmasını ya da belirlediğiniz slaytlarda çalmasını ayarlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir