1. Anasayfa
  2. Fotomontaj

Fotoğrafta Montaj Teknikleri Nelerdir? Montaj Nedir?

Fotoğrafta Montaj Teknikleri Nelerdir? Montaj Nedir?
Fotoğrafta Montaj Teknikleri Nelerdir? Montaj Nedir?
0

Fotoğrafta montaj teknikleri nelerdir? Montaj nedir? Montaj kısaca kurgulama diyebiliriz. Montajda yapılan işlem ayrı zamanlarda çekilmiş görüntülerin bir araya getirip birleştirme işlemidir. Pek çok montaj tekniği bulunmaktadır. Bu tekniklerden önemli olanlarını sizler için inceledik. Fakat önce neden montaj yaparız, montaj amacı nedir? Sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Montajın Amacı

Normalde bizler bir kare içerisinde birçok fotoğrafın yer alması için kolajlama işlemi yapmaktayız. Fotomontaj işlemi ise bu olayı daha profesyonel hali diyebiliriz. Fotomontajda birkaç fotoğrafın veya fotoğraf parçasının bir araya getirip anlamlı olacak şekilde yeni görüntü oluşturulmasıdır. Fotomontaj genellikle basın ve yayın sektöründe, reklam sektöründe ya da eğlence amaçlı yerlerde kullanılmaktadır. Fotomontaj ile gerçek olmayan görüntüler elde etmek mümkündür.

Fotoğrafta Montaj Teknikleri Nelerdir?

Fotomontaj görüntüsünün kalitesi yapan kişinin işi bilirliğine göre farklılık göstermektedir. Bilgisayar başında bu işe uygun programları kullanarak fotoğraflarımız üzerinde olmayan objeleri ekleyerek, ışık, gölge, perspektif gibi yeni özellikler getirerek fotomontaj yapılır.

Fotoğrafta Montaj Teknikleri Nelerdir?
Fotoğrafta Montaj Teknikleri Nelerdir?

Ekleme Tekniği

Bu teknik ile kendi fotoğrafımızdan bir parçayı ya da başka fotoğraftaki bir parçanın yerini değiştirebiliriz. Montaj işine yeni başlayan kişiler bu işleme bir film yıldızının başını, kendi fotoğrafına monte etmesi ile başlamaktadır.

Kompozisyon Tekniği

Bu işlem birçok fotoğraf karesinden parçalar birleştirip yeni bir görüntü oluşturmanıza yaramaktadır. Yaratıcılığınız ve sabrınız ile sanatsal bir görüntü ortaya çıkartabilirsiniz.

Montaj Teknikleri
Montaj Teknikleri

Rötuş Tekniği

Fotoğrafa farklı anlam ve ifade yüklememizi sağlayan tekniktir.

Fotoğrafta montaj teknikleri ve genel olarak montaj konusu hakkında soru ve yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz. Özel olarak anlatımını yapmamızı istediğiniz konu başlıklarını da bizlere yazabilirsiniz. Sitemiz üzerinden fotomontaj eğitimlerine devam edeceğiz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir