1. Anasayfa
  2. Photoshop genel

Photoshopla Yapılabilecekler Nelerdir?

Photoshopla Yapılabilecekler Nelerdir?
Photoshopla Yapılabilecekler Nelerdir?
0

Photoshop, gelişmiş yetenekleri olan bir resim işleme ve düzenleme programı olarak tanımlanabilir. İlk olarak 1987 yılında geliştirilmeye başlanan sistem günümüzde harikalar yaratmak için kullanılmaktadır. Michigan Üniversitesi doktora öğrencisi olan Thomas Knoll tarafından geliştirilen program, Eylül 1988’de Adobe yazılım tarafından lisans altına alındı.

Piksel tabanlı bir resim düzenleme programı olarak bilinen Photoshop, dijital fotoğrafçılıkla uğraşan kişilerin hayatının en temel parçasıdır. Bu program sayesinde bilgisayar ortamında depolanmış bir fotoğraf istenilen şekilde düzenlenebilir.

Photoshopla Yapılabilecekler Nelerdir?

Seçilen resmin boyutunun küçültülmesinden parlaklığının artırılmasına, resim içindeki istenmeyen nesnelerin kaldırılmasından bulanıklık gidermeye, resme perspektif kazandırmaktan resimde olmayan görsellerin dâhil edilmesine kadar çok farklı işlevler için kullanılan program oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Yıllar içinde ihtiyaç duyulan yeni güncellemeler sisteme dâhil edilmiştir. Filtreler yardımıyla tek dokunuşla seçilen resme farklı efekteler verilebilir.

Piksel tabanlı resimlerle oynama imkânı sunan program, resmin tek bir parçasıyla oynama şansı da tanır. Teknik olarak incelendiğinde piksel; renk bilgilerinin tutulduğu bölümler anlamına gelir.

  • RGB modundaki renkler; kırmızı, yeşil ve mavi renklerin karışımıyla,
  • CMYK modundaki renklerse; camgöbeği mavisi, pembe, sarı ve siyah renklerin karışımından meydana gelir.

Piksel; RGB modu için bu 3 rengin hangi oranda karışacağının bilgisini tutar. Renk bilgilerine verilen komutlar dâhilinde dijital resimler oluşur. Resimler piksellerin birleşiminden renk bilgilerini ortaya çıkarır.

Photoshop programı da renk bilgileri üzerinden işlemler yaparak resmi tekrar biçimlendirmeye yarar. Sadece beyaz olan bir resmin piksellerine renk ekleyerek parlaklığı artırılabileceği gibi, resmin pikselleri genişleterek resmi daha da büyütülebilir.

Photoshopla Yapılabilecekler Nelerdir?

Var olan resimler üzerinde düzenlemeler yapılmasını sağlayan programda kullanılan yardımcı programlar kalem ve fırçadan ziyade;

  • Kesme,
  • Kopyalama ve
  • Silme üzerine dayalıdır.

Bu program sayesinde var olan resim üzerinde değişiklik yapılırken, bozulmuş veya yıpranmış bölümler onarılabilir. Bu çalışma sırasında resme yeni ve istenen illüstrasyonlar eklenebilir. Photoshop programı temel olarak ele alındığında; yan yana olmayan kişileri aynı resim içinde göstermek, hiç gidilmemiş yerlerde çekilmiş fotoğraflar oluşturmak, mevcut varlıkların rengini ve ebadını değiştirmek veya kendi resimlerinize istenen makyajı yapmak için kullanılabilir.

Elinizin Altındaki Resim Editörü

Photoshopla grafikler veya fotoğraflar şekillendirilebilir. Bu nedenle bir resim editörü olarak da değerlendirilebilecek uygulama son dönemlerde kullanılan en popüler programdır. Eldeki fotoğrafa satürasyon, kontrast, ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleriyle oynama imkânı sağlayan yazılımdan yararlanmak isteyenlerin resimlerin dosyalandığı bilgisayar programında Photoshop olması zorunludur. Bu alanda bir standart oluşturmayı başaran yazılım, başta basın yayın organları olmak üzere resimle uğraşan herkesin kullandığı bir programdır.

İnternetin kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber; milyonlarca tanıtım, duyuru ve reklam temelli planlar photoshopla hazırlanır. İnsanların dikkatini çekmek için kullanılan uygulamayla grafik tasarımlar dikkat ve ilgi çekici hale getirilir. Kaliteli, şık, güzel, tasarımlar oluşturmak ve bunları yayınlayarak ilgi görmek isteyen kurum ve kuruluşlar için Photoshop vazgeçilemeyecek bir kaynaktır.

Photoshopla Yapılabilecekler Nelerdir?

Photoshop Kullanırken Unutulmaması Gerekenler

Photoshop programının olduğu bilgisayar üzerinde ilk olarak oynanmak istenen resim açılır. Resme eklenmek veya benzetilmek istenen diğer resimlerden parçalar “taşıma aracı” sayesinde üst üste oturtulur. Bu aşamada ekranın sol kenarında yer alan komutlar devreye alınarak resimler üzerinde istenen hedefler gerçekleştirilir.

Programda yer alan “boyama fırçaları” sayesinde ön ve arka plan renkleri değiştirilebileceği gibi, istenen bölümlerde farklı karakterlerde çizimler de oluşturulur. Resimler üzerinde oluşturulacak efektler sonrasında talep halinde resimlerde ilk hale dönülebilir. Pikselleri yok ederek silme işlemlerinin de yapılabileceği uygulamayla toplu renk boyamaları da yapılabilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir